HSBC UK, Binance’e Yapılan Ödemeleri Engelledi

HSBC’nin Birleşik Krallık’daki kuruluşu HSBC UK yaptığı açıklamada, HSBC’nin İngiltere müşterilerinin kripto para borsası Binance’e ödeme yapmak için kredi kartı kullanmasını “mümkün olan her yerde” engellediğini söyledi.

Banka tarafından alınan karar, İngiltere Mali Davranış Otoritesinin (FCA), Haziran ayında Binance’in ülkede herhangi bir faaliyet yürütmesine izin verilmediğini açıklamasının ardından geldi. HSBC, müşterilerle Twitter’dan iletişime geçerek, bir sonraki duyuruya kadar ödemeleri durdurmalarını tavsiye ediyor.

HSBC UK, Düzenleme Değişiklikleri Konusunda Müşterilerini Uyardı

Konuya ilişkin bir HSBC sözcüsü, “Banka müşterilerimizle iletişime geçerek, onları etkileyebilecek düzenleme değişiklikleri konusunda bilgi verdik” dedi. Ancak, bireysel menkul kıymetler veya kripto borsaları için yorum yapmayacaklarını da sözlerine ekledi. HSBC sözcüsü, ”Kara para aklamayla mücadele (AML) ve müşterini tanı (KYC) standartlarına özel önem veriyor ve bu pazarlardaki gelişmeleri, müşteri taleplerini ve değişen düzenlemeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Binance: HSBC ile Diyalog Kurmaktan Memnuniyet Duyarız

Binance’den bir yetkili CoinDesk’e verdiği demeçte, “HSBC’nin bu kararı almasından dolayı hayal kırıklığı yaşadık ve konu hakkındaki endişeleri tartışmak için karşılıklı diyalog kurmaktan memnuniyet duyarız” dedi.

HSBC yetkilisi ayrıca; “Düzenleyici kurumlarla uyum yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz ve tüketicileri koruyan, yeniliği teşvik eden, sektörümüzü ileriye taşıyan politikaları şekillendirmek için onlarla iş birliği içinde çalışmaya kararlıyız” dedi.

Kripto para borsa devi Binance’e yaptırımlar ve uyarılar son zamanlarda dur durak bilmiyor. Temmuz ayında Barclays, Banco Santander gibi büyük kurumların yanı sıra, Çin, Kanada, Hindistan, Japonya, Cayman Adaları, Malezya ve İtalya’da da Binance’e yönelik yasak ya da inceleme kararları açıklanmıştı. Bazı ülkelerde işlemleri kapatmak için Binance ve müşterilere 90 günlük süre tanınmıştı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.