ILO (İlk Dava Teklifi) Nedir?

Kripto para dünyası her geçen gün teknolojilerini genişletmeye devam ediyor. ILO yani ilk dava teklifi; Ava Labs’ın, Roche Cyrulnik Freedman LLP ve Republic Advisory Services ile birlikte yola çıktığı bir projedir. Ava Labs bu projesini 14 Aralık 2020’de Medium sayfasından duyurarak kripto varlık yatırımcılarını epeyce heyecanlandırmıştı.

Peki bu ‘ILO’ nedir?

ILO, mevcut davaların tokenize edilmesini sağlayan bir sistemdir. Biliyorsunuz ki günümüzde dava masrafları, dosya masrafı ve avukat masrafı derken; insanlar haklı olduğu durumlar da bile kolay kolay dava süreçlerine girmek istemezler. Ayrıca davanın kaç yıl süreceği ve davanın nasıl sonuçlanacağı da ayrı bir konu. Özellikle tam bu konuların üzerine tabiri caizse ILO fonlama sistemi ilaç gibi gelmiştir.

ABD ‘ILO’ Uygulamasında Öncü!

Dava fonlaması olarak bilinen ILO, öncüsü ABD olmak üzere birçok ülkede kademeli olarak hayata geçirilmeye başlanmıştır. Böylelikle bu sistem ile, davalar birer yatırım aracı haline gelmektedir. Yatırımcılar davanın çıkabileceği sonuçlara göre yatırım yapabilmektedir. Yatırımcı hangi tarafın kazanacağını düşünüyorsa, o tarafın dosya masraflarını karşılayabilir ve o taraf için fonlama yapabilir. Bu durumu bir örnekle açıklayalım:

A kişisi, davalı B kişisine 100 milyon dolar kadarlık bir tazminat davası açıyor. Böylesine yüklü bir miktar içeren davalarda risk oldukça fazladır. İşte tam bu noktada yatırımcı olan C kişisi devreye girmektedir ve davacıya, belirli bir ödeme yaparak masrafları karşılaması için bir miktar para verir ve bu şekilde C kişisi davaya fonlama yapmış olur. Davanın kazanılması durumunda yatırımcı ve davacı da kazanç sağlamış olurlar. Bu düzenlemeler dava sonucuna göre güvence altına alındığından alacaklıların başarısız olması durumunda ise risk fon sağlayacısına ait olacaktır. Davada iyileşme olduğu takdirde ise fon sağlayanlar finansal yükseliş sağlamış olurlar. Bu bilgiler neticesinde, ILO’nun davaları finanse etmek için blok zinciri tabanlı bir token olduğunu söyleyebiliriz.

ILO’ Sistemi Birçok Yatırımcının İlgisini Çekebilir!

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşmış olan bu sistem, dava fonlama konusunda çevrim içi bir merkez olan LexShares ile, 2014 yılından günümüze kadar tam tamına 103 davaya fonlama sağlamıştır. Bu davaların 43 tanesi %70’lik bir kazanma oranıyla çözülmüştür. Kazanılan davalardan gelen fon ise Hedge fonlarının ya da yıllık S&P500’ün çok daha üzerinde olarak kayıt altına alınmıştır. Üstelik bu fon getirileri, tüm dava giderleri çıkarıldıktan sonra bile büyük bir gelir sağlamaktadır.

Ava Labs’tan Kevin Sekniqi;

ILO’lar, iyileştirme arayışında olacak yatırımcılar ve maddi kaynaklara sahip olmayan bireyler için aynı zamanda da yüksek portföylü varlık sınıflarından dışlanan perakende yatırımcılar için büyük bir atılımdır. Proje diğer yatırımlardan temelde benzersizdir. ILO’nun oluşturulması, finansal ürünleri milyarlarca dolarlık bir ölçekte demokratikleştirmek için ilk kez blok zincir teknolojisinin kullanılacağını işaret ediyor.

Kevin Sekniqi

Ava Labs’ın İlk ILO’su!

Ava Labs’ın, Roche Cyrulnik Freedman LLP ve Republic Advisory Services’in planladıkları ilk ILO ise Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkmıştır.

Apothio LLC, Amerika’da yasal olarak kenevir yetiştirme izni bulunan bir şirkettir. Ayrıca kenevirden üretilen bir yağ olan kannabidiol (CBD) üzerine kurulmuş bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Bu davanın başlama sebebi; 2019 yılı Ekim ayında Kern Eyaleti Şerif Bürosu, herhangi bir ihbar olmadığı halde Apothio LLC’nin 500 dönümlük tarlasını tahrip ettiğini iddia etmesidir. Tahrip edilen bu arsanın değerinin en az 1 milyar dolar değerinde olduğu ifade edilmektedir.

Bu iddialar neticesinde davanın 2021 yılının ilk çeyreğinde olması planlanmıştı ancak 26 Ekim 2021’de davanın ILO’su, yenilikçi yatırım platformu olarak tanınan Republic’te yayımlandı. Republic, platformundaki perakende yatırımcılardan 5 milyon dolarlık yatırım almaları gerektiğini açıkladı. Ayrıca kullanıcıların dava ile ilgili bu token’ları almak için Avalanche cüzdanları oluşturmaları gerektiğini de belirtti.

Eğer mahkeme bu davayı reddederse, yatırımcılar paralarının %80’ini geri alacaklar. Diğer bir olasılıkla eğer davacılar davayı kaybederlerse yatırımlarını ya da bir anlaşmanın zaman çizelgesine göre 2x veya 3.5x arasında getiri elde edebilirler. Ayrıca söz konusu dava tokenleri yönetim tokenleri değildir ve bu yüzden yatırımcılara kararlar üzerinde herhangi bir hak tanımamaktadır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.