IMF, Kripto Para Varlıkları Hakkında Rapor Hazırladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para varlıklarının dünya genelinde kabulünün arttığına dikkat çekti. Finansal istikrarı sağlamak için yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için uygulanması gereken bazı önlemler yayımladı.

IMF, sınır ötesi ödemeler için kripto paraların daha hızlı ve daha ucuz olan potansiyeline inanıyor. Ayrıca kripto para piyasalarının da ciddi artışta bulunması bunun bir kanıtıdır. IMF’nin hazırladığı raporda, genel olarak kripto para varlıklarının artan piyasa değeri sonucu ortaya çıkan finansal istikrarın zorluklarına karşı koymak için alınabilecek bazı öneriler bulunuyor.

Politika yapıcılar, kripto para varlıkları için küresel standartlar uygulamalı. Ayrıca veri boşluklarını ele alarak kripto para ekosistemini daha fazla izlemeli. Gelişmekte olan piyasalar, makroekonomik politikaları güçlendirmeli ve merkez bankası dijital para birimi çıkarmanın faydaları göz önüne alınarak bu işlemler hızlandırılmalı.

IMF raporunda kripto para piyasası değerlendirmesi de var. Bu değerlendirmeye göre stablecoinler hızlı bir artışla Bitcoin’in ötesine geçiyor. Son 3 yıllık IMF verilerine göre Bitcoin gibi varlıkların getirilerinin, S&P 500 gibi diğer ana borsalarla karşılaştırılabilir olduğunu da gösteriyor.

imf
IMF, Kripto Para Varlıkları Hakkında Rapor Hazırladı! 3

IMF’nin raporunda CDBC’ler de var. Raporda CBDC’lerin birbirleriyle uyumlu olarak düzenlenmesi gerektiği belirtilmiş. Birlikte hareket edildiğinde daha az risk olacağını ve hükümetlerin makro-finansal risklerle mücadele etmesine yardımcı olacağı belirtiliyor.

Kısa zaman önce IMF, dijital varlıkların faydalarını vurgulamış, takip ve incelenmesi konusunda çalışmaların hızlandırılması gerektiğinden bahsetmişti. Eski IMF raporunda şu ifadelere yer verilmişti:

Ödemeler daha kolay, daha hızlı, daha ucuz hale gelecek ve sınır ötesi ödemeler dijital varlıklara kayacak. Bu olanaklar, herkes için büyük faydalar sağlayarak verimliliği ve kapsayıcılığı artırabilir.

IMF Temmuz’da da CBDC’lerin Birlikte Çalışması Grektiğini Söylemişti.

Temmuz ayında IMF, Dünya Bankası ve Kontrolü Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) CBDC’yi sınır ötesinde kullanmaları için ülkelerin birlikte çalışmasını önermişti. Dünya’nın dört bir yanındaki ülkelerin merkez bankaları (Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti) devletin dijital para birimlerinin sınır ötesinde test edilmesi için denemelere başladı. BIS’te bu ödemeleri daha ucuza getirmenin yollarını arayacak.

Bu testlere katılacak bankalar:

  • Avustralya Rezerv Bankası
  • Malezya Negara Bankası
  • Singapur Para Otoritesi
  • Güney Afrika Rezerv Bankası 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.