İngiltere Merkez Bankası: Kripto Paralar İngiltere için ‘Sınırlı Risk’ Oluşturuyor

İngiltere Merkez Bankası’na (Bank of England) göre, kripto paralar İngiltere’nin finansal istikrarı için sınırlı bir risk oluşturuyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE)’a bağlı Finansal Politika Komitesi (FPC) yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Kripto varlık piyasaları hızla büyümeye devam ediyor, ancak şu anda İngiltere finansal istikrarı için sınırlı risk oluşturuyor

Mali Politika Komitesi (FPC)

Kripto Varlık Alanındaki Düzenlemeler Hızlıca Geliştirilmeli

İngiltere Merkez Bankası “Gelecekte oluşturabilecekleri riskleri ele almak için, hem yerel hem de küresel düzeyde düzenlemelerin yeterince hızlı bir şekilde geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

İngiltere Merkez Bankası’nın Finansal Politika Komitesi (FPC) açıklamasında, kripto varlıklar ile Birleşik Krallık finansal sistemi arasındaki ilişkiyi de kapsayacak şekilde kripto varlıkları yakından takip ederek, dikkatli olmaya devam edeceklerinin sözünü verdi.

 Finansal Politika Komitesi (FPC) açıklamasının devamında şöyle devam etti:

FPC, finansal kurumların bu varlıkların herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini düşünüyor.

Bu açıklamalar, İngiltere’nin finansal hizmetler düzenleyicisi Finansal Politika Komitesinin (FCA), kripto varlıklar hakkında art arda sert bildirimler yayımlamasının ardından geldi.

2021 Ocak ayında FCA, kripto para birimleri hakkında mantıklı olan beş endişeyi listeledi.

FCA’nın endişeleri arasında tüketici koruması eksikliği, fiyat değişkenliği, ürün karmaşıklığı, ücretler ve ve yanıltıcı pazarlama materyalleri yer aldı. FCA, “Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar” diye ekledi. Nisan 2020 ile Mart 2021 arasında kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık soruşturmalarında %222’lik bir artış gördüğü göz önüne alındığında, FCA’nın bu endişelerini anlamak gerekiyor.

FCA ayrıca, geçtiğimiz aylarda günlük işlem hacmine göre kripto varlık endüstrisinin en büyük borsalarından biri olan Binance ile halka açık bir tartışma da yaşamıştı.

Haziran ayında, bir FCA sözcüsü yaptığı röportajda; Binance’in bir genel merkezinin olmamasının büyük bir sorun yarattığını söyledi. Daha sonra FCA, Binance’in Birleşik Krallık tarafından satın alınan kuruluşu Binance Markets Limited‘in, firmanın düzenleyiciye temel bilgileri sağlamadığı iddia edildikten sonra düzenlenemeyeceğini iddia etti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.