İngiltere Postanesi Bazı Müşterine Kripto Alımları Sunacak!

İngiltere’de postanenin EasyID kimlik doğrulama uygulamasını kullanan vatandaşlar, Swarm Markets’tan kupon sistemi ile kripto para alabilecekler.

Gelecek hafta başlayacak olan sistemde EasyID uygulamasını kullanan insanlar, merkeziyetsiz bir borsa olan Swarm Markets’tan kripto para kuponu satın alabilecekler. Satın alacakları kripto para kuponlarını Swarm platformu üzerinde Bitcoin veya Ethereum olarak bozdurabilecekler.

Postane, EasyID uygulamasıyla Ağustos ayında tanıştı. Program kullanıcıların yaş, kimlik ve diğer önemli bilgilerini saklamaya yardımcı olur. Diğer platformlarda da hizmetlere erişim hakkı sağlar.

Kripto para satın almak için farklı bir yol sunan sistem, aynı zamanda müşterilerine Swarm’s yield farming önererek daha fazla insanı DeFi’e çekmeye çalışıyor. Swarm Markets platformunda likidite sağlayan kullanıcılar ödeme olarak SMT token alıyorlar.

Dünyanın ilk merkezi olmayan finans protokolü olduğunu iddia eden BaFin-lisanslı Swarm Markets, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Almanya’nın finansal denetim otoritesi olan BaFin’in 15 milyon dolar değerinde taahhütlü likiditeye sahip olduğunu söyledi.

BaFin Nedir?

Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin), Almanya’nın mali denetleyici ve düzenleyici kurumlarından biridir. Bankaları ve finans kuruluşlarını denetleyen şirketin Türkiye’deki karşılığı BDDK’dır.

1 Mayıs 2002 tarihinde kurulan şirketin merkezi Frankfurt am Main ve Bonn’da bulunur. Yasal olarak yetkili bir Alman federal kamu hukuku kurumudur. Avrupa bankacılık birliği çerçevesinde tek tip Avrupa bankacılık denetim mekanizmasının oluşturulması sonrasında BaFin, Kasım 2014’te önemli büyük bankaların denetimini Avrupa Merkez Bankası’na devretmiştir.

Coinbase, BaFin’den lisans almış ve Almanya’da bu lisansı almış ilk şirket olmuştu.

28 Ocak 2021’de BaFin’in bir çalışanının Wirecard’la ortak iş yaptığı ortaya çıktı. Bilgi sızdırma ve casusluk olarak adlandırılan bu olaydan 1 gün sonra BaFin Başkanı Hufeld istifa etti. Bu istifadan sonra kurumdan İcra Direktörü Elisabeth Roegele’de görevinden ayrıldı. 2700’den fazla çalışanı bulunan BaFin’in, sene başında Wirecard skandalından dolayı güvenilir imajı bozulmuştu.

Yeni yaptığı projelerle imajını toparlamak isteyen BaFin, İngiltere postanesi gibi firmalara hizmet vererek bunu başarabilecek gibi görünüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.