İran, CBDC Projesini Tamamladı ve Pilot Çalışmalarına Başlıyor!

İran Merkez Bankası (Halkla İlişkiler departmanı) – CBI Başkanı, İran’ın dijital parası olan dijital Riyalin birinci versiyonun hazır olduğunu açıkladı.

CBI Başkanı Ali Salehabadi, İran’ın ulusal kripto para biriminin (CBDC) yakın zamanda çalışma aşamalarına başlayacağını duyurdu. Salehabadi, düzenleyicilerin şu anda bu girişimle alakalı potansiyel riskleri ve faydaları araştırdığını söyledi. Ayrıca bankanın ve hükümetin kripto para birimleri konusundaki pozisyonlarını netleştirmek için özel bir çalışma grubu oluşturacağını duyurdu.

Pilot denemeler, Para ve Kredi Konseyinin onayından sonra başlayacak.

Ali Salehabadi

Konuyla alakalı eski bir rapor, 3 yıl önce CBI’ın ülkenin bankacılık ve ödeme hizmetlerini işleten bir yan kuruluş olan Bilişim Hizmetleri Şirketi’nden bağımsız bir dijital para birimi geliştirilmesi istenmiş. Ayrıca İslam Cumhuriyeti’nin ulusal parası olan Riyalin dijital versiyonun özel bir blockchainde geliştirilmesinin tamamlandığı yazıyor.

Yapılan dijital Riyal planıyla alakalı kamuoyuna şu ana kadar hiçbir bilgi verilmedi. Gerek projenin başlangıcı gerekse ilerleyişi şu ana kadar gizlenmişti. Yetkililer, İran’ın dijital parasının CBI tarafından piyasaya sokulacağını duyurdu. Yetkililer ayrıca çıkacak olan dijital paranın merkeziyetsiz olmayacağını ayrıca küçük ve nakitsiz işlemler için kullanılacak bir kripto para birimi olmayacağının üzerinde durdular.

Merkez Bankasında CBDC ile Değişimler Başlıyor.

İran medyasının konu ile ilgili yaptıkları haberlerde, dijital para birimiyle beraber Merkez Bankasının yeni yönetimi de duyuruldu. Ayrıca Meclis üyelerinin, CBI ile ilgili mevzuatta düzenleme yapmaktan görevli ortak bir komisyonda kurulacağı açıklandı. Yapılan haberde komisyon üyelerinin, Merkez Bankasının faaliyetlerini düzenleyen yasaları güncellemek için uzun süredir beklediğini ve artık hızla sonuçlanacağı da bekleniyor.

CBDC Nedir?

Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC), dünya genelinde Merkez Bankaları tarafından oluşturulan, ülkenin yasal para birimini dijital olarak temsil eder. Genellikle defter teknolojisi (DLT) tabanlı olarak yapılan tokenlardır.

Çoğu CBDC, Bitcoin gibi kripto paralardan esinlenmiştir ve onların teknolojilerini kullanır. Aralarındaki farklar ise şöyle:

  • Bitcoin ve kripto paralar isteyen tüm katılımcıların erişim sağlayabildiği ve işlemlerin kaydedildiği blockchain ağlarından oluşur. Bu sistem tamamen merkeziyetsizdir ve kontrol edilemez. CBDC ise tek Merkez Bankasına bağlı ve sadece onun tarafından geliştirilmesi ve kontrol edilmesi planlanıyor. Ayrıca kripto para ağlarından farklı olarak ‘izne dayalı’, yani sadece seçili kişi ve kuruluşların değişiklik yapabileceği ağlar olacaktır.
  • Kripto paraların değerini destekleyen herhangi bir rezerv bulunmuyor. CBDC projelerinde ise yasal parayı temsil ettikleri için altın veya döviz rezervleri tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.