İspanya’da Kripto Para ile Konut Kredisi Ödemeleri

İspanya’daki dijital dönüşüm yasa tasarısı, kripto para ile konut kredisi ödeme imkanı sunuyor. Bu yeni yasa tasarısı, teknoloji kullanan ve çözüm geliştiren bankalara, şirket ve kuruluşlara vergi indirimleri de dahil olmak üzere farklı teşvikler veriyor. Ayrıca yasa tasarısı, bu kuruluşlardaki bazı süreçlerin yönetilmesi için akıllı sözleşmelerin kullanımını da içeriyor.

İspanya, Mortgage Sistemine Kripto Parayı Dahil Edecek

İspanya’daki bir grup milletvekili tarafından sunulan yeni dijital dönüşüm yasa tasarısı, ülkedeki kripto para birimi, blok zinciri ve yapay zeka gibi birkaç yeni teknolojiyi düzenleyerek, yasal hale getirecek. Ayrıca, ev sahiplerinin konut kredilerini kripto para birimleri ile ödeme olasılığını düşünerek, bu varlıkların değişim aracı olarak kullanılmasını teşvik ediyor. Yasa tasarısında konut kredisi yönetimi gibi sıradan süreçleri yürütmek ve sigorta poliçelerindeki tazminat ve ödemeleri kolaylaştırmak için blok zinciri, kripto para birimleri ve akıllı sözleşmeleri kullanabilecek bankaların yapısının modernizasyonuna dair teklifler yer alıyor.

Kripto Parayı Benimseyenler için Vergi İndirimleri

Yasa tasarısı, İspanya’da çözüm teknolojileri sunan ve geliştiren şirket veya kuruluşlar için çeşitli vergi muafiyetleri içeriyor. Bu şirketler için vergi indirimlerinin bazı koşullara bağlı olarak %25’e ve hatta daha fazlasına ulaşması ön görülüyor. Kripto para kullanan şirketlerin, teknolojik yenilik indirimi için başvuru yaptıklarında, kendilerine açık bir fayda sağlayan kripto para birimlerini daha çok benimseyecekleri düşünülüyor.

Hazırlanan yasa tasarısında, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ile yeni ortaya çıkan teknolojileri içeren düzenlemeler ve bu hizmetleri sağlayanlar için çeşitli faydalar yer alıyor.

İspanya, daha önce kripto para birimi düzenlemeleri ve yeni büyük teknolojiler konusunda çok agresif bir tutum sergiledi. İspanya kongresi, geçtiğimiz ay kripto para varlıklarını vergi ödememek amacıyla saklayan kullanıcılar için sert cezalar belirleyen bir dolandırıcılık karşıtı yasayı onayladı. Bu yasa ayrıca, vergi tahsilatını iyileştirmek ve ülke ile AB genelinde sermaye hareketlerini kontrol etmek amacıyla, işlem başına nakit olarak ödenebilecek avro miktarına da sınırlamalar getirdi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.