İsviçre Bankalarından Büyük Kripto Yatırımı

Dünyanın en fazla gizliliğe önem verilen ve en güvenli bankacılık ürünlerinin sunulduğu ülke olan İsviçre bankalarından kripto adımı ardı ardına geliyor. Hatırlarsanız geride bıraktığımız haftalarda tüm İsviçre’de geçerli bir kripto para borsasının kurulması ve sistemin bankalara entegre edilmesi gündemdeydi.

Şimdi ise İsviçre’nin ünlü bankalarından Julius Baer Group, tam entegre olmuş kripto hizmetleri sunacağını duyurdu!

Julius Baer Group Açıklaması Dikkat Çekiyor!

İsviçre Zürih merkezli bir banka olan Julius Baer, yüksek likidite oranına sahip net kişilere Bitcoin başta olmak üzere ürün ve hizmetler sunacağını açıkladı. Bu durum şu ana kadar dünya üzerinde bir bankanın doğrudan müşterilerinin cüzdanlarına kripto para entegre edilen ilk iş olarak dikkatleri üzerinde topladı.

blok zincir yatirimi

İlk Adım 19 Mayıs Tarihinde Geldi!

Başlangıçta pilot olarak banka ile işbirliği içerisinde ki müşterilerine uygulanmaya başlayacak olan kripto cüzdan seçenekleri yakın bir gelecekte çok daha geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanacak.

Bu programın tüm dünya bankacılık sistemi açısından son derece önemli bir avantajı da bulunuyor! Her şeyden önce uygulanan bu sistem sayesinde token ticaretinin sabit para birimi cüzdanları ile birlikte uygulandığı ilk çalışma olarak dikkat çekiyor.

Token ve coin ticaretinde maksimum güvenlik gerekli olduğu için banka çalışmalarını şimdilik sadece raporsal olarak paylaşıyor. Yakın bir gelecekte daha fazla kişi ile çalışmalara devam edileceğini belirtebiliriz.

Normal Marketlerden Farkı Ne?

Doğrudan paranın yer aldığı bir cüzdana, blok zincir entegrasyonu yapmak son derece riskli bir süreçtir. Çünkü bankacılık ürün ve uygulamaları bir merkeze bağlı olduğu için güvenliğinin net bir şekilde sağlanamaması sonucunda diğer ürünlere de sızıntı yapılması gibi olağanüstü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Hal böyle olunca en azından günümüz Türk bankacılık sistemi içerisinde bu tarz bir uygulamaya geçiş yapmak pek mümkün değil gibi görünüyor. Yine de uzun vadede bankaların diğer hizmet ve seçeneklerini inceleyerek daha net bir bilgilendirme yapmak mümkün olacaktır.

Dijital Varlıklar Gelecekte Paranın Yerini Alacak

Bankadan yapılan açıklamaya göre çok yakın bir gelecekte, dijital varlık kullanılarak yapılan ticaret işlemlerinin rezerv para birimlerini geride bırakacağını ve pek çok alanda sadece dijital para birimleri kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Yeni bir sektör olarak dijital para kazanma olanağının da ortaya çıkması ile birlikte tüm bankaların bu sisteme geçmeye mecbur kalacağı belirtildi.

Henüz ülkemiz ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri için bu şekilde bir uygulamaya geçişin pek mümkün olmadığı düşünülüyor. Yalnız İsviçre gibi dünyanın en özgür bankacılık ağına sahip ülkesinde oldukça mantıklı bir adım olarak da yorumlanıyor.

Borsaların Bankaları Olur mu?

Hacim ve diğer rakamlarına göz attığımız da kripto para borsaları dünyadaki pek çok ülkeyi geride bırakarak giderek zenginleşiyor. Bu şekilde ilerlemenin devam etmesi durumunda ilerde örneğin Binance Bank benzeri bankalar görebilir miyiz? Şimdilik imkansız olmasa da, sistemin merkeziyetsiz olması bankaların kurulmasını biraz imkansız hale getiriyor.

Aslına bakılırsa blokzincir projelerinin çok büyük bir kısmının en temel özelliği bu sistemin merkezinin olmaması bu da bankalar gibi merkez para kanallarını gereksiz kılıyor. Belki uzun vadede bankaların borsaları olmasa da borsaların atmleri olabilir.

Bu bile şu an için çok gerekli görülmeyen bir adım olsa da, yavaş entegrasyon açısından önemli olarak algılanıyor.

Bankalar Ne Amaçlıyor?

Hızlı bir şekilde değişen parasal düzen içerisinde en doğru blok zincir projelerini tespit etmeyi ve bu projelere uygun şekilde çalışmalarını derinleştirmeyi amaçlamaktadırlar.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.