Jack Dorsey Web 3.0 Teknolojisini Eleştirdi!

Twitter Kurucu Ortağı ve aynı zamanda Square’in de kurucusu olan Jack Dorsey, salı günü sosyal medyası üzerinden yaptığı paylaşımlarda Web 3.0’la ilgili eleştirilerde bulundu. Bu paylaşımda ise şunları ifade etti:

Web 3.0, ticari sunucular gibi merkezi güç kaynaklarının kıskacında olmayan açık blok zincirleri ve merkeziyetsiz finansı içerecen merkeziyetsiz sanal dünyadır. Neyin içinde olduğunuzu bilin.

Jack Dorsey
11 1
Jack Dorsey Web 3.0 Teknolojisini Eleştirdi! 4

Jack Dorsey’in bu paylaşımından sonra eleştirilere Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da katılarak, konuyla ilgili şifreli bir tweet attı. Bu twette şunu söyledi:

Web3’ü gören var mı? Bulamıyorum.

22
Jack Dorsey Web 3.0 Teknolojisini Eleştirdi! 5

Dorsey, a16z olarak da tanınan risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz‘e gönderrme yaparak, “A ile z arasında bir yerde,” diye cevapladı. Elon ve Dorsey’ın bu eleştirileri, WEB 3.0 yatırımcıları ve geliştiricilerini epeyce sinirlendirmiş gözüküyor. Dorsey ve Elon’un yaptıkları paylaşımların altına dakikalar içinde binlerce eleştiler yorumlar yapıldı.

Peki Bu WEB 3.0 Nedir?

WEB 3.0 denilen kavram, internetin Peer to Peer (Eşten Eşe) olacak şekilde kullanılabilen, tamamen blok zincir destekli ve kişiselleşmiş halini ifade etmektedir. Kısaca, Web 3.0 kişilerin internet üzerinde daha hakim olmasını sağlayarak bizlere daha adil bir internet getirmeyi hedeflemektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.