Japonya’daki Cardano Yatırımcıları 6 Milyon Dolarlık Kripto Para Vergisini Bildirmedi!

Japonya’da yapılan geniş kapsamlı denetimler sonucunda Cardano yatırımcılarının 6 milyon dolar değerinde vergi ödemediği ortaya çıktı.

Yerel basın yayınlarından Nikkei’nin hazırladığı rapora göre, çok sayıdaki kripto para yatırımcısının vergilerini eksik bildirdiği belirtildi. Japonya’da 12.6 milyon dolarlık kripto para vergisi ödenmediği ve ödenmeyen bu tutarın 6 milyon dolarının Cardano’da olduğu gelen bilgiler arasında.

Cardano (ADA), 2021 ağustos ayında Japon borsası Bitpoint’te listelendi. Bitpoint borsası, Japonya’nın katı düzenlemelerini aşan ve ADA’yı listeleyen ilk yerel borsa oldu. Daha öncesinde Japon yatırımcılar ADA alabilmek için Binance ve Kraken gibi küresel borsaları kullanıyorlardı.

Japon yetkililer Nikkei haber ajansına yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

Kripto varlıklar yasal olarak gri bir alanda kalıyor. Yatırımcılar, kripto paralara yatırım yaparak vergi tasarrufu yapıyorlar. Bazı kripto para yatırımcıları ya kârlarını beyan etmiyor ya da kasıtlı olarak vergi kaçırıyor.

Japonya’da Kripto Para Vergisi Ne Kadar?

Japonya’da kripto para alım-satımında, Bitcoin madenciliğinde ve diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerden vergi alınıyor. Bu vergi %15 ile %55 oranında değişiyor. Öncelikle %10’luk sabit bir vergi var. Bunun üzerine kazancınız 1.95 milyon yenden az ise %5 vergi ödüyorsunuz. Eğer kazancınız 40 milyon yen ve üzeriyse %45 oranında vergi ödüyorsunuz.

Cardano Hakkında

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. 2015 yılında geliştirilmeye başlandı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platform adını Gerolamo Cardano’dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace’dan almıştır.

2021 yılının başından bu yana %1600 oranında artış gösteren Cardano, piyasa değeri olarak Ethereum’un hemen ardından geliyor. Eylül ayında en yüksek değeri olan 3.09 dolara ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre 70 Milyar $’ın üzerindeki piyasa değeri ile ilk 4 kripto para birimi arasında yer alan Cardano (ADA), an itibarıyla 2.24 $ seviyelerinden alıcı buluyor.

En değerli kripto para varlıkları arasında 3. sırada olan ADA yerini Binance Coin (BNB)’e kaptırmış gibi görünüyor. Yakın zamanda yerini tekrar alabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.