JP Morgan: Ethereum Vadeli İşlemleri Daha Popüler

ABD’nin en büyük yatırım bankası JP Morgan, 22.09.2021 çarşamba günü, yatırımcıların Bitcoin vadeli işlemleri yerine Ethereum vadeli işlemlerini tercih ettiklerini açıkladı.

Thursday Business Insider raporuna göre, JP Morgan yatırımcı notlarını değerlendirdiğinde ”faizdeki bu pivot Bitcoin için bir gerilemedir.” dedi. Raporda ayrıca, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemlerinin bu ay Bitcoin fiyatının altında işlem gördüğü belirtildi. JP Morgan, bunun “kurumsal yatırımcıların zayıf talebi” nedeniyle olduğunu söyledi.

Kripto Para Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli işlemler; yatırımcıların, gerçek varlığın o anki değeri ve kendisini değil, varlığın gelecekteki fiyatıyla ilgilenen stakeler ve trade sözleşmelerini ifade eder. Vadeli işlemler piyasası çok büyük bir pazar ve yatırım yapılan nakit açısından, kripto para spot ticaretinden daha fazla ilgi görüyor. Bir örnek ile açıklarsak, dünyanın en büyük kripto varlık borsası Binance’de spot ticaret için 24 saatlik hacim şu anda 23 milyar dolar görünürken, Vadeli işlem ticareti için 24 saatlik hacim ise şu anda 65 milyar dolardır.

Vadeli İşlemler Riskli Ama Geleneksel Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

Birçok yatırımcı risk açısından büyük kripto para birimlerinin vadeli işlemlerinde sıkışıp kalabilir. Yine de piyasa değerine göre en büyük kripto varlıklar Bitcoin ve Ethereum, vadeli işlem ticareti için en popüler sözleşmelerdir. Bu durum, geleneksel yatırımcıların, kafa karıştırıcı ve külfetli olabilen gerçek kripto para birimini satın almak ve tutmak zorunda kalmadan, kripto para endüstrisine dahil olmaları için iyi bir yol gibi görülüyor.

Bitcoin için yüksek talep olursa, vadeli işlemler kripto para spot piyasasından daha yüksek bir fiyatla işlem yapma eğilimindedir. Ancak CME verilerine göre Eylül ayında durum böyle olmadı. JP Morgan’ın bildirdiğine göre, yatırımcılar bunun yerine Ağustos ayından bu yana Ethereum’u izledi ve 21 günlük ortalamada Ethereum vadeli işlem primi, varlığın fiyatından %1 daha fazla arttı.

Ancak vadeli işlemlere olan bu ilgiye rağmen, her iki kripto para birimi de zorlanıyor. Bitcoin geçen hafta %7 düşerek 44.840 dolardan işlem görürken, Ethereum %12 düştü ve bugün CoinGecko verilerine göre 3.152 dolardan işlem görmekte.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.