K-Pop Grubu BTS, NFT Piyasasına Adım Atıyor!

Ünlü K-Pop grubu BTS’nin plak şirketi Hybe, NFT piyasasına girmek için kripto para borsası Upbit’in ana şirketi Dunamu ile ortaklık kurdu.

Ortaklık sayesinde K-Pop grupları BTS ve TXT sanatçılarını içeren bir dizi NFT projesi yapılması planlanıyor. Hybe başkanı Bang Si-hyuk konu ile ilgili açıklamada şunlarısöyledi:

Hayranlarımızın deneyimini geliştirmenin yeni bir yolunu keşfetmek için Dunamu ile ortaklık kurduk. Küresel müzik ve fintech endüstrilerine yeni ve heyecan verici bir yenilik getirmek istiyoruz. Her iki şirketin de şimdiye kadar geliştirmiş olduğu yeteneklerini bir araya getireceğiz ve sonunda çok güzel projeler ortaya koyacağız.

BTS Hayranları NFT İstemiyor!

BTS’in popülerliği ve durdurulamaz yükselişi son yıllarda dikkat çekiyor. Grup, 2020 yılında küresel olarak en çok satılan albümünü piyasaya çıkardı. 2021’in ilk yarısında da ise Taylor Swift’i geride bırakarak toplam albüm satışlarında ABD’de birinci sıraya yükseldi.

Ancak kendilerini “ARMY” olarak tanımlayan BTS hayranları, grubun plak şirketi Hybe’ın NFT planlarını duyduktan sonra eleştirmek için Twitter’da toplandı. BTS hayranları #BoycottHybeNFT ve #ARMYsAgainstNFT gibi hashtag’leri kullandı. Blok zinciri tabanlı teknolojinin çevreye etkisinin, BTS’nin çevre ile ilgili tavrına ters düştüğünü savundular. BTS üyeleri, bu yılın başlarında BM’de bir konuşma yapmıştı. Konuşmalarında iklim değişikliğini “önemli bir sorun” olarak belirtmiş ve önlem alınmasını istemişlerdi.

NFT’lerin işlevi, bir ticaret kartı, illüstrasyon, video dosyası, resim, müzik veya işlevsel bir video oyunu ögesi olsun, nadir bulunan dijital sahiplik tapusu gibidir. Yakın zamanda müzik endüstrisinde Timbaland, Grimes, 3LAU, Kings of Leon, Snoop Dogg, Eminem, The Weeknd, Paris Hilton ve Katy Perry gibi birçok büyük isim NFT sektörüne girerek büyük kazanç sağladılar.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, birbirinden benzersiz dijital varlıkların, blok zincirler (blockchain) tarafından onaylandığı ve depolandığı veri birimidir. NFT’ler sanat, müzik, oyun öğeleri ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital varlıklardır. NFT’leri diğer tokenlerden ayıran ve özel yapan en önemli özellik ise, koleksiyonluk olmaları, hiçbir benzerinin olmaması ve başka bir token ile asla takas edilememesidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.