Kaldıraçlı Bitcoin ETF’lerine SEC’ten Ret Geldi!

The Wall Street Journal’a göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie’nin kaldıraçlı Bitcoin ETF’sini ret edecek.

The Wall Street Journal’ın yaptığı haber göre, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en az bir varlık yöneticisinden gelen kaldıraçlı Bitcoin borsa yatırım fonunun iptalini istedi.

Karar, varlık yönetimi endüstrisinin yeni ürünler piyasaya sürerek, yatırımcının kripto para birimlerine olan ilgisini nakit para birimlerine çevirme çabalarına karşı önemli bir şok oldu. Düzenleyici birimler, yatırımcıların dolandırıcılık, manipülasyon ve diğer risklere karşı savunmasız olduğunu düşündükleri tekliflere “maruz kalmalarını” sınırlamak amacıyla bu gibi ürünlerin piyasaya sürülmesini engellemeye çalışıyor.

26 Ekim 2021 Salı günü Valkyrie Investments, vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonları da dahil olmak üzere bir Bitcoin türev portföyünün günlük getirilerini 1,25 kat kaldıraç yada lending kullanarak artırmayı amaçlayan bir fon başlatmayı önermişti. İddiaya göre, SEC Valkyrie’nin bu teklifini geri çekmesini istedi. Ancak 27 Ekim 2021 Çarşamba günü Valkyrie teklifini hâlâ geri çekmedi.

27 Ekim 2021 Direxion, yatırımcıların ProShares ETF tarafından kullanılan Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine karşı etkin bir şekilde stake etmesine izin vermeyi amaçlayan bir ETF için SEC’e başvuruda bulundu. 

SEC Kaldıraçlı ETF’lerden Memnun mu?

Morningstar’da bir analist olan Ben Johnson, SEC’in kaldıraçlı ETF’lerle ilgili sorunlarına dikkat çekti. Kaldıraçlı ETF ürünlerine insanlar yanlış nedenlerle oldukça çok ilgi gösterdiğini dile getirdi. Johnson şu sözlere vurgu yaptı:

Kaldıraçlı ETF’ler, SEC’in onayladığına uzun süredir pişmanlık duyduğu bir üründür.

Valkyrie ETF’ler Hakkında Yoğun Çalışma İçinde

Valkyrie şirketi 22.10.2021 Cuma günü yaptığı açıklamayla ABD’nin ikinci Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini başlattığını duyurdu. Valkyrie’nin Bitcoin Strategy ETF’si, “BTF” kodu altında Nasdaq’ta işlem görecek ve Chicago Ticaret Borsası (CME) Bitcoin vadeli işlemlerinde kullanılacak.

CME Hisse Senedi Endeksi ve Alternatif Yatırım Ürünleri Küresel Başkanı Tim McCourt konuyla alakalı şunları söylemişti:

CME Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’lerin onaylanması, Bitcoin ekosistemi için olumdu bir gelişme oldu. Bu Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen güçlü müşterilerin arzının bir sonucudur.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.