Kanada’da Karbon Nötr Kripto Spot ETF’leri Piyasaya Sürülecek

Purpose Investments, portföyüyle ilişkili karbon ayak izini ölçecek ve buna göre karbon ofsetleri satın alacağını açıkladı.

Kanada’daki kurumsal yatırımcılar için daha yeşil bir alternatif sunan şirket, karbon nötr kripto para destekli iki adet borsa yatırım fonunu (ETF), piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kanada merkezli varlık yöneticisi Purpose Investments, 9 Kasım’da Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda iki yeni kripto varlık tabanlı ETF başlatmaya hazırlanıyor. Her ikisi de yatırımcılara bir karbon dengelemesi sunacak.

Purpose Investments, Bitcoin ve Ethereum ETF’leri kapsamında BTCC.J ve ETHH.J biletlerini piyasaya sürecek. ABD’de yakın bir tarihte başlatılan ve vadeli işlem sözleşmesi destekli fonların tam aksine, bu fonlar temel varlık olarak BTC kullanılarak desteklenecek ve ödenecek.

Ayrıca Toronto merkezli Purpose Investments, kripto para portföylerinin karbon ayak izini ölçmesine ve karbon giderme çözümleri sunmasına yardımcı olacak bir firma olan Patch ile de ortaklık kurduğunu duyurdu. Kripto para madenciliğinde karbon ayak izini ölçmek çok fazla değişken olduğu için kolay bir iş sayılmaz ancak firma çabalarını ve matematiğini bir teknik incelemede detaylandırmaktadır.

Purpose, BTC’de nötr karbon salınımını sağlamak amacıyla projeler üreten kuruluşlara yatırım yapmayı hedefliyor. Yatırım yapılacak projelerden bazıları arasında doğrudan hava yakalama, biyokütle, mineralizasyon veya karbondioksit giderme, ormancılık, okyanus gübrelemesi ve toprak yönetimi de yer alıyor.

Eski ETF’lerin Getirilerine Neler Oldu

Firmanın prospektüsüne göre 8 Kasım itibariyle tutulan BTC fonu 24.167 BTC (yaklaşık olarak 1.6 milyar dolar değerinde), ayrıca Ethereum fonu ise 86.906 ETH (kabaca 417 milyon ABD doları değerinde) sahip.

The Purpose Bitcoin ETF’si (BTCC-B.TO ) Kuzey Amerika’nın Şubat ayında başlatılan ilk Bitcoin fonuydu. Şu anda bir milyon dolardan fazla hacime sahip ve Yahoo Finans’a göre geçen ay neredeyse %20 getirisi oldu.

The Purpose Ethereum ETF’si (ETHH.TO ) günlük hacimde sadece 210.000 $ ile çok popüler olmamasına rağmen son 30 gün içinde %38 ile daha iyi bir getiri sağladı.

Şirket ayrıca haziran ayında Avrupa’da karbon dengelemesini içeren ilk ETF’yi başlattı. Fon, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda sıfır senedi altında işlem görüyor ve S & P Global Clean Energy Select Endeksini takip ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.