Kanadalı Düzenleyiciler, Kripto Para Reklamlarına Karşı Bildirim Yayınladı!

Kanada’daki finansal gözlemciler kripto varlık ticaret platformlarını, menkul kıymetler mevzuatının reklamlarla ilgili maddelerine uyması gerektiği konusunda uyarılar için bir araya geldi.

Kanadalı mali düzenleyiciler, Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) ve Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu (IIROC), kripto varlık ticaret platformlarına “reklam, pazarlama ve sosyal medya kullanımına ilişkin gerekliliklerin önemini hatırlatmak için ortak bir kılavuz bildirim yayınladı. ”

22.09.2021’de yayınlanan belgede, düzenleyiciler üç ana endişe alanı belirlediler;

  • Yanlış veya yanıltıcı olarak kabul edilebilecek reklamlar ve pazarlama materyalleri, kumar tarzı yarışmaların, promosyonların kullanımı, uyum ve denetim zorunluluğu olan bu tür reklamlar sosyal medya platformlarını kullanmaktadır.
  • Öncelikli olarak bu bildirim menkul kıymetler mevzuatı kapsamında halihazırda kayıtlı (veya başvuruda bulunan) veya gelecekte bu alanda çalışmayı düşünen kripto varlık platformlarına yöneliktir.
  • Özellikle, bu gereksinimler çoğunlukla menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıkların ticaretini içerse de, potansiyel olarak emtia olan kripto varlıklara da uygulanabilir, çünkü kullanıcının kripto varlığına ilişkin sözleşmeye dayalı hakkı bir menkul kıymet ve/veya türev teşkil edebilir.

Kanadalı Düzenleyiciler FOMO’yu Durdurdu


Düzenleyiciler, yakın zamanda bazı kripto varlık platformlarının, yatırımcıları ticaret yapmaya ve bir yatırım fırsatını veya bir ödülü kaçırma korkusuyla hızlı hareket etmeye teşvik etmek için yarışmalar, promosyonlar, ikramiyeler ve zaman sınırlarını içeren reklam veya pazarlama stratejilerini kullandıklarını fark ettiklerini belirttiler.

Örnek verilecek olursa, “kumar tarzı” bir promosyon, önümüzdeki 24 saat içinde işlem yapan ilk 500 yatırımcı için belirli bir tür kripto varlığa finansal bir ödül veya bonus faiz sunabilen planları içerebilir. Bu nedenle düzenleyicilere göre, kripto varlık platformları, sermaye piyasalarının bütünlüğünün bekçileri olarak önemli bir role sahip olduklarını hatırlamalıdır.

Bu tür riskli ticaretleri teşvik eden pazarlama kampanyalarının platformlarının, müşterilere adil, dürüst ve iyi niyetle davranma yükümlülüğünü ihlal ediyor olabilecekleri de bildirime eklendi.

Aynı zamanda söz konusu “yanıltıcı” reklamlar, belirli bir kripto varlık platformunun, menkul kıymetler mevzuatına göre kayıtlı olduğunu ya da platformun düzenleyici bir otorite tarafından onaylandığını öne süren ifadeler de içerebilir.

Bu amaçlarla, IIROC başkanı ve CEO’su Andrew Kriegler, kuruluşunun “yatırımcıların korunmasını sağlamak için CSA ile yakın çalışmaya devam edeceğini” söyledi.

Düzenleyiciler Sosyal Medya Reklamlarını Hedef Aldı


Son olarak CSA ve IIROC, kripto varlık ticaret platformlarına uyumluluk ve denetim gereksinimlerinin sosyal medya web sitelerinde yayınlanan materyalleri de içerdiğini hatırlattı. Bu firmalar, “uyumlu kayıtların tutulmasına izin veren sistemler” tasarlayarak sosyal medya içeriklerini güncel tutmalıdır.

Düzenleyiciler, “Sosyal medya sitelerinin kullanımı, kayıtlı kripto varlık platformlarının ticari faaliyetleri ve müşteri iletişimleriyle ilgili yeterli kayıtları tutmama riskini de barındırıyor. Kayıtlı kripto varlık platformları, alım satım entegresyanlarının yanı sıra uyumlu kayıt saklamaya izin veren sistemler de tasarlamalıdır.” dedi

Sonuç olarak, sosyal medya denetim açısından zor olsa da, kripto varlık platformları, elektronik iletişim incelemesinin denetim yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli olup olmadığını belirlemeli ve risk temelli bir yaklaşım kullanılmasına çalışmalıdır.

Bildirim, bu denetleme yükümlülükleri yalnızca kripto varlık platformu tarafından değil, aynı zamanda kripto varlık platformu adına hareket eden yöneticileri, memurları, çalışanları, hissedarları ve diğer üçüncü taraflar tarafından da sosyal medya kullanımıyla sınırlıdır dedi.

Son aylarda Kanadalı düzenleyiciler, kripto varlıklarla ilgili şirketlere yönelik inceleme çalışmalarını artırdı. Örneğin, 2021 mayıs ayında, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) birçok borsayı çökertti ve Poloniex‘i ülkenin menkul kıymetler düzenlemelerini çiğnemekle suçladı. 2021 haziran ayında ise OSC, KuCoin Borsasına karşı benzer eylemlerde bulundu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.