Kırgızistan, Kripto Para Madencileri için Elektrik Oranlarını Artırdı!

Kırgızistan hükümeti, son zamanlarda çeşitli tüketici grupları için elektrik tarifelerinde değişiklik yaptı. Bişkek yönetimi, kripto para çıkarma sürecinde enerji kullanımının yoğun yapısını gerekçe göstererek, kripto para madencilik işletmelerinin elektrik tarifelerini yükseltti.

Kripto Para Madenciliğinde Elektrik Tarifeleri Arttı

Kırgızistan’daki kripto para madenciliği şirketleri, kripto para çıkarmak için ihtiyaç duydukları elektrik enerjisi için artık daha yüksek bir ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Yeni düzenleme, hükümetin yakın zamanda enerji sektörünün istikrarlı ve güvenilir işleyişini sağlamak için elektrik tarifelerini genel olarak güncelleme kararının hemen ardından geldi.

Ayrıca hükümet yetkililerinin yaptığı resmi duyuruya göre; bu değişiklikler, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış olan, ülkenin Orta Vadeli Elektrik Tarife Politikası (2021–2025) kapsamında yer alıyor. Kripto para/varlık madencilik işletmeleri bu revizyondan etkilenen 14 son kullanıcı grubundan biridir. Bu kategoride yer alan tüketicilere uygulanan taban tarife, 2.0 çarpım faktörü ile hesaplanır.

Kripto para madencileri bundan sonra kullandıkları her kilovat saat elektrik için 2,52 Kırgızistan somu yani 0,03 dolardan biraz az ödeyecek. Hükümet yetkililerinden alınan rakamlara göre, yeni fiyat oranı en son yapılan %12,5’lik bir artışın sonucunda netleşti. Bu yeni tarife politikasının kapsadığı dönemin kalan dört yılı için, fiyatlar her yıl ortalama yıllık enflasyon seviyesini yansıtacak şekilde ayarlanacaktır.

Kırgızistan’daki yetkililer, bu değişiklikten sonra önemli güç kaynaklarına ihtiyaç duyan tüketiciler olarak altın madenciliği endüstrisindeki işletmelerin, alkollü içecek üreticilerinin yanında artık kripto para madenciliği işletmelerini de listelemiş oldu. Hükümet yetkilileri, bu tür yüksek enerji kullanmak zorunda olan şirketlere revize edilen tarifelerin, ülkenin termik santrallerinin ek işletme maliyetleriyle beraber dağıtım maliyetlerini de hesaba katarak fiyat oluşturduklarını söyledi.

Kırgızistan Kripto Para Düzenlemeleri İçin Hazırlık Yapıyor

Orta Asya bölgesi ve dolayısıyla Kırgızistan, düşük elektrik ücretleriyle kripto para madencilerini cezbeden ve tercih edilen bölgeler haline geldi. Bişkek’teki yönetim, büyüyen bu yeni sanayiyi düzenlemek için önemli adımlar atıyor. 2020’nin ağustos ayında Ekonomi Bakanlığı, kripto para madenciliği faaliyetleri için vergilendirmeyi teklif eden bir yasa tasarısı sunmuştu. Hazırlanan taslak yasa, dijital para birimlerini çıkarmak için tüketilen elektrik maliyetine %15 vergi alınmasını teklif ediyor. Ancak mevzuat, kripto para madencilik şirketlerinin ülkede yasal olarak faaliyet göstermeleri için tescil başvurusunda bulunmalarını ön şart olarak koşuyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.