Kosova’da Kripto Para Madenciliği Yasaklandı!

Kosova hükümeti, üretim kesintileri nedeniyle büyük bir enerji kriziyle baş etmeye çalışıyor. Ülkenin elektrik tüketimini azaltmak için salı günü itibariyle kripto para madenciliğinin yasaklanacağını kamuoyunu duyurdu.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli yaptığı açıklamada:

Tüm kolluk kuvvetleri, kripto para üretiminin olduğu yerleri belirleyecek. Diğer kurumlarla işbirliği içinde bu faaliyetin üretimini durduracağız.

Artane Rizvanolli

Kosova’da Enerji Krizi

Son yıllarda Kosova’daki ucuz elektrik fiyatları, Kosovadaki kripto madencilik faaliyetlerini bir hayli arttırmıştı. Kömürle çalışan santral kesintileri ve yüksek ithalat fiyatlarına maruz kalan Kosova hükümeti sert geçen kış mevsiminin yol açtığı elektrik kesintileriyle başa çıkabilmek için 60 günlük bir olağanüstü hal ilan etti. Olağanüstü hal sonrasında en büyük enerji tesisi teknik sorunlar nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Böylelikle zora düşen Kosava hükümeti, enerji ithal etmek zorunda kaldı. Ancak komşu Sırbistan da yaşadığı hava sorunları nedeniyle enerji fiyatlarını arttırdı. Çıkmaza düşen Kosova hükümeti, son çare olarak kripto para madencilik faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada:

Bu önlemleri, Kosova Cumhuriyeti vatandaşları daha fazla sıkıntı çekmeden enerji krizinin üstesinden gelebilmek için alıyoruz. Enerji ve dağıtım kapasitelerinde yaşanacak herhangi bir problem karşısında hazırlıklı olmalıyız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.