Kripto Borsalarında Kırmızı Yanmaya Devam Ediyor!

Tüm dünyada bitcoin krizi olarak adlandırılan süreç devam ediyor. 2 aylık sürece baktığımız zaman toplam 1 trilyon doların üzerinde kayıp dikkatlerden kaçmıyor. Pazartesi günü itibariyle düşüş çizgisi devam ediyor. Başlangıçtaki sert düşüş olmasa da Bitcoin başta olmak üzere pek çok alt coinin de kırmızı renkli düşüş tablosu ile haftaya başladığını söyleyebiliriz.

Öngörülemeyen Hareketler Devam Ediyor

Çok uzun süredir asla bitcoinde 8 hafta boyunca devam eden bir düşüşle karşılaşmamıştık. Bu durum tüm dünyada coinlerin saltanatı sona mı eriyor? Düşüncesinin oluşmasına neden oldu. Aslına bakılırsa durumun o şekilde görünmesine rağmen fiyatta dengeye ulaşması daha olası görünüyor. Peki ama ne yapmak gerekmekte.

Sorumluluk Reddi: Bu adreste yer verdiğimiz bilgiler tamamen bilgilendirme amacı taşıyıp, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!

Neden Çöküş Deniyor

Çoğunlukla dünyanın tüm ülkelerinde kripto para birimleri, normal para birimlerinin hakimiyetini sonlandıracak gibi görünüyor. Blok zincirde var olan gelişmeler son on senede o kadar hızlı yaşandı ki, geldiğimiz noktaya asla ulaşacağımız tahmin edilmiyordu.

kapak 161709

Hal böyle olunca devletlerin para birimleri yavaş yavaş güvenilir para olmaktan uzaklaşıyordu. Bu da çok daha hızlı bir şekilde coinlere girişin artmasına neden oldu.

Kurumsal Yatırımcı İşi Zorladı!

Sonraki süreçte ise tüm dünyada aktif bir şekilde coinlere giriş yapan kurumsal yatırımcılar ortaya çıktı. Bu yatırımcılar, hızlı bir şekilde borsalara giriş yaparak herkesin elindeki coin miktarından çok daha fazla coine sahip olmaya başladılar. Başka bir deyiş ile şunu söyleyebiliriz ki,

  • 2017 – 2018 yılında bireysel yatırımcıların coin borsasındaki yoğunluğu %70’in üzerindeyken
  • 2021 – 2022 yılında bireysel yatırımcıların coin borsasındaki yoğunluğu %14 civarında kaldı.

Bu Durum Neye Sebep Olur?

Öncelikle şirketlerin aldığı konuma göre daha agresif bir şekilde hareket etmelerine neden olacaktır. Başka bir deyiş ile şirketler ellerinde tuttukları çok yüksek miktarda coinlerle isterlerse piyasa içerisinde çok daha hızlı ve düşüş – artış trendli hareketler daha yoğun bir şekilde yaşanabilir.

Herkes Merak İçinde

Özellikle yatırımcı Luna krizinden sonra, fiat coinlere yani sabit coinlere olan ilgisini de tamamen bıraktı. Önceki süreçte coin borsasında genellikle hareketler şu şekilde olurdu. Yatırımcılar normal coinlerle ilgili seçenekleri belirler ve ona göre bir yol haritası çizerlerdi.

Artık süreç şu şekilde işlemekte. Yatırımcılar önceki süreçte bir coine güven duymadıklarında Bitcoin’e geçiş yapardı. Eğer bitcoinde de güvensizlik ortamı mevcutsa fiat coinlere ilgi artardı. Örneğin USDT – USDC gibi coinlere girişler hızlı bir şekilde artardı.

Yalnız LUNA krizinden sonra yatırımcılar bu coinleri de hareket alanın çok ötesinde görmekte, hal böyle olunca herkes sabit para birimlerine geri dönüş yapmak istedi. Herkes fiziki usd, Euro gibi para birimlerinin daha mantıklı bir liman olacağı görüşüne sahip oldu.

Haksızda Sayılmazlardı

Bu şekilde hareket etme seçeneği ön plana çıktığında kripto para borsalarında bir yangın çıkmaya devam etti. Herkes hızlı şekilde borsanın hareketinin nereye geleceğini kestiremeden çalışmalarına devam etti ve yatırım miktarı ciddi anlamda artış gösterdi. Hep beraber bekleyip göreceğiz. Yeni süreç içerisinde kripto paralar nasıl bir yol izleyecek ve nerelere ulaşacak?

Bu konuda çok fazla yorum yapılmaktadır. Bu konuda zorluk yaşamamak adına, sakin kalmak ve bol bol analiz yapmak en mantıklı işlem olabilir.

Kaliteli, hızlı, objektif ve ayrıcalıklı seçenekler söz konusu olduğunda çok ciddi anlamda öngörülemeyen sonuçların bekleneceğini söyleyebiliriz. Bu durum bir anlık yükseliş ile yeniden bir trend de başlatabilir. Düşüşte sürebilir…

Bekleyip göreceğiz, detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.