Kripto Para Vergi Tasarısı ABD Senatosundan Geçti!

Bugün ABD Senatosunda, kripto para vergi altyapısını oluşturacak yasa onaylandı. Ülkenin kamu işleri için 1,2 trilyon dolarlık bir katkının önü açılmış oldu.

Kripto Para Alanında 1,2 Trilyon Dolarlık Bütçe

Gerekli altyapı çalışmalarının planlandığı tasarıyla, önümüzdeki on yıl içinde kripto para alanındaki geliştirmelere harcanmak için 1.2 trilyon dolarlık bir bütçe ayrılmış olacak. Bu bütçenin 28 milyar dolarının ise, kripto paralardan alınacak vergilerle karşılanması planlanıyor.

Daha önce kripto para vergilendirilmesi ile ilgili olan maddelerdeki aracı kurum ve kişi tanımı, kapsam olarak çok geniş tutulduğu iddia edilerek kripto para sektöründe yoğun tartışmalara neden olmuştu. Tasarının bu haliyle geçmesinin, inovasyonu engelleyeceği ve ABD’deki kripto para sektörünü olumsuz etkileyebileceği ön görülmüştü. Ancak, olması muhtemel olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için maddenin revize edilmiş ve üzerinde uzlaşılmış güncel versiyonu Senato’dan geçmemişti ve söz konusu tasarı bugün, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan senatodan onay alarak, Temsilciler Meclisine gitti.

Temsilciler Meclisi trilyon dolarlık tasarıyı sonbaharda gözden geçirecek. Bu adımdan sonra kripto paraları destekleyen yenilikçi bir değişikliğin Temsilciler Meclisi’nde yapılması bekleniyor, ancak bu tasarı için istenilen yenilikçi yaklaşımların Meclisten gelmesi pek olası görülmüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.