Kripto Para Yasası Almanya’da Yürürlüğe Giriyor

Bloomberg‘in haberine göre, Almanya, belirli kurumsal fonların ilk kez kripto varlıklarına milyarlarca dolar yatırım yapmasına izin vermeyi planlıyor.

Almanya’da pazartesi günü yürürlüğe giren yasa, sabit yatırım kurallarına sahip Spezialfond (özel fonların) varlıklarının %20’sini Bitcoin ve diğer kripto varlıklarına koymasına izin verecek. Sadece emeklilik şirketleri ve sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların erişebildiği bu özel fonlar, şu anda yaklaşık 1,8 trilyon avroyu (2.1 trilyon dolar) yönetiyor.

Dünya çapındaki kanun düzenleyiciler, değerlemeleri hızla yükselen piyasalarına az sayıda yatırımcının hakim olduğu kripto varlıkları kabul etmekte yavaş davrandı. Bu finansal hareket, varlık sınıfının ana akıma kaymasına işaret ediyor ve Mike Novogratz , Alan Howard da dahil olmak üzere finans endüstrisindeki en büyük isimlerden bazılarının yatırımlarını da takip ediyor.

Almanya’da Kripto Varlıklara İlk 5 Yıl Ciddi Yatırımlar Beklenmiyor

Almanya’nın fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto varlıkları konusunda uzman olan Tim Kreutzmann,

“Çoğu fon başlangıçta %20’nin çok altında kalacaktır. Sigortacılar gibi kurumsal yatırımcıların kendi yatırım stratejileri için çok katı kuralları vardır. Öncelikle kripto varlıklara yatırım yapmak istemeliler.” dedi.

Yatırım Danışmanlığı firması olan Oliver Wyman LLC ve Finansal Hizmetler Danışmanı olan Kamil Kaczmarski ise, geleneksel olarak muhafazakar ve kurallara uymak konusunda çok katı olan Almanya’da kripto varlıkların oynaklığı ilgi çekici olmayacağı için, sektörde en az 5 yıl çok ciddi yatırımlar beklenmemesi gerektiği görüşünü savundular.

Almanya’nın En Büyük Bankasından Kripto Para Açıklaması

Almanya’nın ciro ve işçi sayısı açısından en büyük bankası Deutsche Bank AG‘nin varlık yöneticisi, alt kuruşları olan DWS Group‘un gelişmeleri yakından izlediğini ve şu an için herhangi bir kripto para fonu sunmayı planlamadıklarını açıkladı. Ayrıca Deutsche Bank AG‘nin dijital paralara yatırım yapmayı düşündüğünü ancak henüz net bir karar vermediğini de sözlerine ekledi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.