Kripto Paralar Konusunda Çin’in Baskısı Artıyor!

Çin, kripto paraların yasal para birimi olmadığını ve gerçek bir değeri olmadığını vurgulayarak bu sektörde baskının artacağına yönelik sinyaller verdi.

Çin Halk Bankası (PBoC) Finansal Tüketici Haklarını Koruma Birimi Başkan Yardımcısı Yin Youping, yaptığı açıklamada dijital paraya yönelik baskılarının artacağına ve bu işlemleri engelleme çalışmalarının devam edeceklerini belirtti.

Ayrıca Youping açıklamasında;

Bitcoin gibi sanal para birimlerinin yasal ihaleler olmadığını ve gerçek bir değer desteği olmadığını insanlara bir kez daha hatırlatıyoruz’ dedi.

Yaptığı brifingde Youping, sanal para ticareti operasyonlarında merkez bankasının bu yıl ilgili departmanlarla birlikte deniz aşırı borsaları ve yerel tüccarları da izleyeceğini ve ticari internet sitelerini bloke edeceğini söyledi.

Youping ayrıca, Merkez Bankası’nın, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu’nun önde gelen departmanı ile aktif olarak iş birliği yaptığını ve çok sayıdaki alanda çalışmalar içinde olduklarını belirtti. Kripto para ve Blockchain kullanımına karşı mücadele etmek için sistem inşası, izleme, erken uyarı, mücadele, tanıtım ve eğitimler yapılıyor. Youping, Merkez Bankası’nın normalleştirilmiş bir çalışma mekanizması kurarak yüksek baskı durumunu sürdüreceğini ve kripto para ile ilgili işlemleri engellemeye devam edeceklerini açıkladı.

Çin Halk Bankası‘nın (PBoC) yaptığı baskıya ilave olarak Yingjiang Bölgesi‘nde, bölgedeki kripto madencilerinin elektriklerinin kesilmesi konusunda talepte bulunuldu.

Daha önce de Çin kripto para hizmeti veren bir şirketi yasaklamış ve şirketin ruhsatını iptal etmişti

Bitcoin her ne kadar bağımsız bir para birimi olsa da dünyadaki Bitcoin üretiminin yüzde 65’i Çin’de yapılıyordu. Çin’deki üreticiler sayesinde değeri %1000 artan Bitcoin yine Çin’deki üreticilerin bilgisayarlarını kapamasından dolayı %50 değer kaybetmişti. Bitcoin’deki hızlı iniş çıkışların ülkenin ekonomik ve mali istikrarını tehdit etmesinden dolayı hükümet yetkilileri, bireysel risklerin toplumun tamamına yansımasını engellemeyi amaçladıklarını vurguladı.

Çin İlk Yasağı 2013’de Uygulamıştı

2013’te Çin, bankaların Bitcoin’i para birimi olarak kullanmasını yasaklamıştı. Yıllar içinde Çin, bu konuda daha dikkatli davranmaya başladı. Çin’e göre Bitcoin’in spekülatif yapısı mali istikrara tehdit oluşturuyor. Çin, Mayıs ayından beri kripto para üretim merkezlerini kapatmaya yönelik uygulamalar başlatmıştı. Haziran sonunda da Merkez Bankası, bankalarda kripto para işlem yapan müşterilerin hesaplarının kapatılmasını istedi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.