Kripto Paraları Vergilendirmeyen Ülkeler Hangileri?

Birçok ülke kripto paralardan elde edilen gelir kazançları üzerinden vergi almaya başladı. Bazı ülkeler de gelişen kripto para sektörüne destek vermek ve teşvik etmek için uğraşıyor. Ancak bu ülkelerde de vergi kanunları yapılandırılabilir veya düzenlemeler getirilebilir.

Kripto para veya dijital varlıklardan vergi alınması yatırımcılar için endişe kaynağıdır. Bazı ülkeler bu konuda yatırımcılara baskı uyguluyor ve vergi alıyor. Bazı ülkelerde ise kripto para ve dijital varlıkların benimsenmesi ve teşvik etme amacıyla kripto paralardan elde edilen kazançlardan vergi almıyor. Birazdan okuyacağınız ülkeler kripto para birimlerinden elde edilen kazançlar konusunda kendilerine göre farklı tutumlar sergiliyor. Bu ülkeler aynı zamanda kripto paralar için vergi yükümlülüğünü yatırımcılara zorunlu kılmıyor.

Belarus

Doğu Avrupa ülkesinde, 2018 yılında çıkarılan kripto para birimi faaliyetlerini yasallaştıran yeni bir yasa, 2023 yılına kadar bireyleri ve işletmeleri vergilerden muaf tutuyor. Bu yasayla kripto para madenciliği ve kripto paraya yapılan yatırımlar kişisel yatırımlar olarak kabul ediliyor. Bu sebepten dolayı da gelir vergisi ve sermaye kazançlarından muaf tutuluyorlar.

Belarus’taki bu hoşgörülü yasa, dijital bir ekonominin gelişimini ve teknolojik yeniliği artırmayı amaçlıyor. Ülke, son zamanlarda P2P kripto para ticareti sıralamasında tüm Doğu Avrupa ülkeleri arasında üçüncü ve dünya çapında da on dokuzuncu sırada yer aldı.

Almanya

Almanya, vergilendirme konusunda diğer ülkelerden farklı bir tutum sergiliyor. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Almanya, kripto paralara, bir para birimi, emtia veya hisse senedinden ziyade değerli bir varlık olarak görüyor.

Almanya’ya göre ülkede ikamet edenler bir yıldan fazla süredir kripto para tutuyorsa miktarına bakılmaksızın vergiden muaftır. Ellerindeki kripto parayı 1 yıldan az süreyle tutuyorlarsa ellerindeki tutar €600’yu aşmadığı sürece, alım-satımdaki kazanç yine vergiden muaftır.

Bu yıl içerisinde, Almanya’da kripto para türevleri ticaretini etkili bir şekilde ortadan kaldıran tartışmalı yeni bir vergi yasası yürürlüğe girdi. Bu vergi yasası, türevleri düzenlemeye yönelik Avrupa çapındaki hamleleri de yansıtıyor.

Hong Kong

2020’de yayınlanan yasaya göre Hong Kong’ta dijital varlıklar uzun vadeli yatırım amacıyla satın alınırsa, satılmadan elde edilen herhangi bir kârın, kâr vergisine tabi olmayacağı şeklinde belirtilmişti. Ancak şirketler için bu geçerli değil. Şirketlerdeki dijital varlıklar üzerindeki kazançlar vergiye tâbidir.

El Salvador

El Salvador’da Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edilmesinin ardından, dijital varlıklardan kazanılan kârlardan vergi alınmayacağı belirtildi. Ama bu karar henüz yasalaşmış değil.

Malezya

Malezya’da kripto para işlemleri vergiden muaftır ve kripto para birimleri, ülke tarafından varlık veya yasal ihale olarak kabul edilmediğinden sermaye kazancı vergisine dahil edilmez.

Malta

Malta’da uzun süre tutulan dijital varlıklardan vergi alınmıyor. Ancak alım-satım yapılan kripto paralarda %35 oranında işletme gelir vergisi alınıyor. Bu vergi yapılandırma seçenekleriyle %5’in altına kadar çekilebiliryor.

Portekiz

Ülkede bireylerin kripto para alım-satımından elde ettikleri kazançtan vergi alınmıyor. Ancak işletmelerden bu vergi alınıyor.

Singapur

Singapur’da sermaye kazancı vergisi yoktur. Bu nedenle kripto para birimine sahip olan bireyler veya şirketler vergiden muaftır. Sadece ana faaliyeti kripto para ticareti olan şirketlerden vergi alınıyor.

Slovenya

Slovenya’da bireyler kripto para ticaretinden vergi alınmaz. Şirketlerden ise %50’ye varan vergiler alınıyor.

İsviçre

“Kripto Vadisi” olarak bilinen inovasyon merkezine ev sahipliği yapan İsviçre de bireysel yatırım ve kripto para ticaretinden vergi alınmaz. Ancak, madencilikten gelen gelir vergiye tâbidir.

Bermuda

2019’da USD Coin’i (USDC) vergi, harç ve diğer devlet hizmetleri için kabul edenilk ülke olan Bermuda, kripto paralara vergi uygulamıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.