Küba, Kripto Paraları Yasallaştırdı!

Küba’da 15 Eylül’de yürürlüğe giren yeni bir karara göre kripto paralar yasal hale geldi. Küba’lı vatandaşlar artık ülke içindeki ticari işlemler ve yatırımlar için Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoin’leri özgürce kullanabilecekler.

Küba Bitcoin’i Resmen Tanıyan İkinci Ülke!

Son günlerde tüm dikkatler Bitcoin’i (BTC) yasal hale getiren dünyadaki ilk ülke El Salvador’a yönelmişti. Ardından Küba, Bitcoin’i resmen tanıyan ve yasal hale getiren dünyadaki ikinci ülke oldu. Ancak Küba, El Salvador’dan farklı olarak Bitcoin dışında Ethereum ve diğer altcoinlere de yeşil ışık yaktı. Bu yeni gelişme, ülkenin merkez bankası Banco Central de Cuba (BCC) tarafından yayımlanan 2021 tarihli ve 215 sayılı karar sayesinde mümkün oldu.

Yerel haber ajanslarından gelen bilgilere göre, yeni yasa iki gün önce 15 Eylül 2021 çarşamba günü ülkede tamamen resmiyet kazandı. Bu sayede ülkenin merkez bankası, artık ülke içindeki ticari işlemler ve yatırımlar için kullanılabilecek kripto para birimlerini (Bitcoin,Ethereum ve altcoinler) resmen tanıdı. Ayrıca alınan yeni kararda, kripto para borsaları için lisanslama rejimi ve ülkede faaliyet gösteren diğer dijital varlık sağlayıcıları hakkında bilgiler yer alıyor.

Ülkede yasal hale gelen ve banka tarafından kripto varlıklara izin verilmesine rağmen, Banco Central de Cuba (BCC), yine de yatırımcıları ülkenin finansal istikrarı ve para politikası için potansiyel riskler konusunda uyarmaya devam ediyor. Banka ayrıca, Küba vatandaşlarının siber saldırılara ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Küba’nın kripto varlıkları yasallaştırmasının asıl nedeni, El Salvador’daki gibi lider politikasının ısrarlı bir sonucu değil, belki biraz mecburiyet ve umutsuzluktu denilebilir. Çünkü Kübalılar, yurt dışından akrabaları tarafından kendilerine gönderilen paralara geçim sıkıntıları nedeniyle ihtiyaç duyuyorlar. Western Union gibi para transferi hizmetlerinin, Washington’un baskısı altında Küba ile çalışmayı reddetmesi, uluslararası işlemleri pahalı ve zaman alıcı bir süreç haline getiriyor. Ülkenin para politikasındaki bu önemli gelişme, tüm zorluklar göz önüne alındığında ,El Salvador’a kıyasla Küba vatandaşları için daha hızlı benimsenebilir görünüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.