Küresel ödeme devi Visa, Kripto Ödemeleri İçin Bir Blockchain Projesi Başlattı

Visa, birden fazla kripto para birimini, stablecoinleri ve merkez bankası dijital birimlerini (CBDC) birbirine bağlayabilecek bir blockchain projesi başlattı. Projenin adı ‘Evrensel Ödeme Kanalı’ oldu.

30.09.2021 Perşembe günü yapılan resmi açıklamayla Visa araştırma ekibi, ‘Evrensel Ödeme Kanalı (UPC)’ üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada ekip şunları söyledi:

Çevrenizdeki herkes farklı dijital para birimi kullanıyor. Bazıları İsveç eKrona’sı gibi CBDC, bazıları USDC gibi özel bir stablecoin ve bazıları da çeşitli kripto paraları kullanıyor. Aldığınız bir çeki bu arkadaşlarınızla paylaştığınızı düşünün. UPC projesi ile çok yakında bunları yapabileceksiniz.

Visa tarafından geliştirilen UPC projesinin amacı, farklı blockchain ağları arasında özel bir ödeme kanalı oluşturmaktır. Aynı şekilde ülkelerin CBDC ağlarını birbirine bağlayan bir yol oluşturmak. Yine özel stablecoinler ile CBDC’ler arasındaki bağlantıyı kurmayı da planlanıyor.

UPC Üzerine Çalışmaya Başlayalı 3 Yıl Oldu

Visa araştırma ekibi UPC üzerinde çalışmaya 2018 yılında başladı. Temel blockchain ağlarından bağımsız olarak ve onlarla bağlantı kurabilecek şekilde geliştirildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Sonunda UPC çözümü, bir blockchain ağı olarak hizmet etmeyi planlıyor. Visa ağı yada başka ağdan gelip gelmediğine bakılmaksızın birden fazla para birimine değer katmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan Visa, 2020 yılında kripto para endüstrisine giriş yaptı. Belirli kredi kartlarında USDC stablecoinini desteklemek adına blockchain firması olan Circle ile ortaklık kurdu. O zamandan beri stablecoin entegrasyonuna odaklanan firma, kripto para ödemelerine inandığını göstererek yoluna devam ediyor.

Centre tarafından çıkarılan USDC, yakın zamanda 30 milyar dolar barajını geçerek ilk 10 coin arasına girmişti. Tether’den sonra en büyük stablecoin olan USDC, ABD ve Avrupa ile birlikte DeFi uygulamalarında da kullanılmaya başlandı.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.