Kurumsal Yatırımcıların En Çok İlgi Gösterdiği Kripto Para Varlıkları

Citi bankasının küresel döviz birimi başkanı Itay Tuchman yaptığı açıklamada pandemi sırasında Bitcoin’e yönelen kurumsal yatırımcıların kripto para endüstrisinin diğer kollarına yatırım yapmaya başladığını söyledi.

Cuma günü Londra’da Token2049 konferansı yapıldı. Konferansta konuşan Tunchman şunları söyledi:

Kripto para alanına herkes Bitcoin ile giriş yapıyor. Sonrasında ise hızlıca diğer kripto paralara da ilgi duymaya başlıyoruz.

Mayıs ayında Tunchman, Financial Times’a verdiği bir demeçte Citi’nin kripto para ticareti, finansman ve saklama hizmetlerini başlatmaya düşündüğünü dile getirmişti.

Tunchman yaptığı bir başka açıklama da şu ifadeleri kullandı:

Biz Tesla değiliz. Müşterilerin gelecekte isteyeceği şeyleri icat edemeyiz. Bankalar daha çok güvenlik ve sağlamlığı temsil eder.

Yapılan açıklamalarda ayrıca şunlara da değinildi. Citi’nin Tradfi hizmetlerinde, müşterileri etkileyebilecek herhangi bir döviz kesintisi olursa bunu düzeltmek için tonlarca yönetim onayı gerekir. Ancak merkezi olmayan finans (DeFi) ile bu kesinti saatler içinde çözüme ulaşır.

Tuchman yaptığı açıklamaları şu sözlerle bitirdi:

Banka her şeyden önce müşterilerine sağlam hizmet vermek zorundadır. Müşteri tabanımıza değer katabilmemiz için güvenlik ve sağlamlıktan ödün vermemiz düşünülemez.

Citi Hakkında

Citi’nin görevi büyüyen ve ekonomik ilerleme sağlayan ortaklarına finansal hizmet sağlar. 200 yıllık deneyimi ile dünyanın en zorlu aşamalarını fırsata çevirmeye yardımcı oluyor. Küresel bir banka olan Citi 6 farklı kıtada 100’den fazla ülkede 200 milyon müşteriyi birbirine bağlayan bir kurumdur. Verdikleri hizmetler kısaca şöyledir:

  • Kurumsal ve ticari müşterilerine krediler verme
  • Ödeme yapma
  • Menkul kıymet saklama
  • Dış ticaret finansmanı
  • Nakit yönetimi
  • Hazine ürünleri
  • Müşteriler adına sermaye piyasalarına erişmektir.

1975 yılında Türkiye’de bankacılık hizmetlerine başlayan Citi, 1981 yılında şube olarak faaliyete devam etti. Bu zaman aralığında Türkiye’deki otoyol projelerine, elektrik santrallerine ve barajlara finansal destek sağlamıştır.

Citi, geçen yıl Kasım ayında Global Finance dergisi tarafından “Dünyanın En İyi Döviz Bankası” seçildi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.