Litecoin 10.Yaşına Girdi

Blockchain ağı ile hızlı, güvenli ve düşük maliyetli ödemeler sağlamak için tasarlanan kripto para birimi Litecoin (LTC), 10 yaşına girdi. LTC 7 Ekim 2011’de piyasaya sürüldü ve beş gün sonra 13 Ekim 2011’de dolaşıma girdi.

CoinMarketCap verilerine göre, 08.10.2021 tarihi itibarıyla piyasa değerine göre en büyük 15. kripto para olarak görünüyor ve piyasa hakimiyeti açısından %0,54 alıyor. LTC’nin yaklaşık 12.35 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 68.7 milyon token arzı var. Bitcoin’in (BTC) erken bir çatalı olan LTC, Alphabet Inc‘in Google yan kuruluşunun eski bir çalışanı olan Charlie Lee tarafından kuruldu.

2009 yılında Bitcoin’in piyasaya çıkışından hemen sonra, Namecoin, Ixcoin, Tenebrix ve Solidcoin de dahil olmak üzere birçok farklı kripto para da ilk çıkışlarını yaptı. Fakat bu kripto paraların birçoğu kısa sürede piyasadan kalktı. Litecoin, o dönem çıkış yapan ve başarılı bir şekilde varlığını sürdüren birkaç kripto paradan biridir.

Piyasadaki diğer kripto paralar gibi Litecoin de ilk yıllarında çekiş kazanmak için büyük mücadeleler verdi. İlk çıkışından itibaren beş yıldan uzun bir süre 10 milyon sınırının altında kaldı ve daha sonra toplam adres sayısında 2018-2021 yılları arasında beş kat artış görüldü.

Litecoin’in karlılık yönü de zamanla gelişiyor. ITB’nin tablosundaki ekte, HODL’cilerin %70’inden fazlası şu anda Litecoin’de görünüyor. Bu durum kalan %30’un ya zararda ya da başabaş durumda olduğu anlamına geliyor. Piyasanın mevcut durumu göz önüne alındığında, bu rakamlar oldukça iyi olabilir.

Kripto para iyi bir performans gösterebilse de, gelişim yönü başlangıcından beri yetersiz besleniyor ya da en azından topluluğun bir kısmı buna inanıyor. Ayrıca diğerlerine göre nispeten eski protokollerin geliştirilmesi ve değişen herhangi bir ekosisteme uyum sağlaması genellikle zaman alıyor. Bu noktada, Litecoin’in sadece biraz alana ihtiyacı var. Özellikle, Litecoin’deki SegWit’in gerçeğe dönüşmesi zaman aldı ve ilk çapraz zincir takası veya başka herhangi bir gelişme de öyle.

Daha tutarlı olursa Litecoin için gelecekte daha fazla büyüme modeli öngörülebilir. LTC sonunda kendisini daha geniş pazar trendinin prangalarından kurtarabilir ve bağımsız ralliler başlatarak HODLer’larını şaşırtabilir.

Litecoin Fiyat Tahmini 2021-2022

Litecoin fiyatı 2021’in başında 124.09$ olarak listelenmişti. Şu an itibarıyla Litecoin 215.95$’dan işlem görüyor. LTC, 2021’in başından bugüne kadar %74’lük bir artışa tanık oldu. Tahmine göre, Litecoin 2021’in sonunda 252 $ olarak fiyatlandırılacak ve bir yılda +%103’lük bir büyüme görecek. Bu tarihten yıl sonuna kadar toplamda %17’lik bir artış öngörülmektedir. 2022’ye girerken Litecoin’in ilk yarıda 267 dolara ulaşması bekleniyor. Ancak ikinci yarının başında 12$’lık bir düşüş bekleniyor ve 2022’nin sonunda 255$ civarında olması bekleniyor.

Walmart Litecoin’i kabul ediyor mu?

Litecoin ve Walmart arasındaki iş birliği haberlerinin yayılmasından sonra 13 Eylül’de Litecoin fiyatında büyük bir artış gördü ve 30 dakika içinde fiyat %25 arttı. Kripto para 232 dolara kadar çıktı ancak artış kısa sürdü.

Ardından Litecoin-Walmart iş birliği haberlerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Walmart, Litecoin ortaklığını açıklayan basın açıklamasının sahte olduğunu söyledi. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee ise, bir çalışanın sahte sürümü gördükten sonra duyuru hakkında yanlışlıkla tweet attığını söyledi.

Litecoin (LTC) Ne kadar?

Açıklamaların ardından Litecoin düşüşe geçti ve şu anda kripto para 180 dolar civarında seyrediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.