Londra Hard Fork’Dan Beri 1 Milyar Dolar ETH Yakıldı!

Bu yıl (2021) Ağustos ayının başlarında EIP-1559 olarak da bilinen Londra Hard Fork’unun başlatılmasından bu yana, günümüz fiyatlarıyla toplam 1 milyar doları aşan yaklaşık 300.000 Ethereum yakıldı.

Ethereum metrik web sitesi Watch the Burn‘e göre, 5 Ağustos 2021’den bu yana toplam 298.000 ETH dolaşımdan çekildi. Bugün 15.09.2021’de bu yazının yazıldığı dakikalarda güncel CoinGecko verilerine göre ETH yaklaşık 3.432 dolardan işlem görüyordu. Şu anki değerine göre hesaplarsak, altı hafta içinde 1,022 milyar dolar değerinde Ethereum’un yakıldığını söyleyebiliriz.

ethereum burning
Londra Hard Fork'Dan Beri 1 Milyar Dolar ETH Yakıldı! 3

Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan uygulamalar içinde en fazla ETH yakım işlemini gerçekleştiren DApp ise popüler NFT pazarı OpenSea diyebiliriz. Ultrasound.Money’e göre OpenSea, Londra yükseltmesinden bu yana 42.100 adet ETH ve buna karşılık gelen 145 milyon $’lık ETH yakılmasından sorumluydu. Aynı zamanda, düzenli olarak yapılan Ethereum transferleri şu ana kadar yaklaşık 26.100 ETH’nin (90 milyon $) yakılmasına neden oldu.

Merkeziyetsiz borsa Uniswap V2 ise 56.5 milyon dolarlık ETH yaktı. Tether stablecoin transferlerinde 50,5 milyon dolar, Blockchain oyun platformu Axie Infinity 32 milyon dolar ve Uniswap V3 ise 30 milyon dolar daha ETH yaktı.

Londra Yükseltmesi, Ethereum Blok Zincirine İyileştirmeler Getirdi

Bu iyileştirmelerden biri, madencilere işlem ücreti göndermek yerine “temel ücret” olarak adlandırılan işlem ücretlerinin büyük bir kısmını yakmaya izin veren ve EIP-1559 protokolü içinde olan mekanizmadır. EIP-1559 protokolüne göre, bu güncelleme Ethereum enflasyonunu dengelemek için yapılırken, aynı zamanda madencilere blok ödülü ve öncelik ücretini (kullanıcıların işlemlerini bir bloğa dahil etmek için harcamaya istekli oldukları maksimum ücret) vermeye devam etmiş oldu.

EIP-1559, kullanıcıların bir işlemin gerçekte ne kadara mal olduğunu daha iyi tahmin etmelerini sağlayan yeni bir mekanizma daha tanıttı. EIP-1559 bazı kullanıcıların umduğu gibi gas fee ücretlerini düşürmeye yardımcı olmasa da, kripto para meraklılarının işlemler için fazla ödeme yapmaktan kaçınmasına yardımcı oluyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.