Luna Grafiklerinde Değişen Yok | Senaryo Aynı!

Bir süre önce yeniden borsalarda hareketli saatler ile gündeme gelen Luna, 19 dolar sınırını aştıktan birkaç saat sonra yeniden 5.9 dolar seviyesine geriledi. Uzmanlar bu coine yatırımcıların güveninin yeniden kazanılmasının son derece zor olduğunu belirtiyor. Aynı şekilde bir de sonsuz arz olayı bulunmaktadır ki o da diğer bir sorun olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Luna’da Senaryo Aynı Düşüş Devam Etti

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde, düşüşün ardından yeni versiyonu ile karşımıza çıkan bir Luna vardı. Luna ağının hali hazırda hızlı bir şekilde azalmaya devam eden destekçileri de bu coine nasıl yaklaşacakları hakkında fikir ayrılığı içerisindeydi.

Pek çok Telegram grubunda bu coinin akıbetinin de aynı olacağına dair görüşler bulunmaktaydı.

Ne Oldu?

Hatırlarsanız Luna’nun TerraUSD adı verilen bir sabit coini bulunmaktaydı. Bu coin sabit bir şekilde işlem görmek için fonun elinde tuttuğu bitcoinlerine ve Luna coine güveni vardı. TerraUSD 1 dolardan aşağı hareket sergilediğinde sistem bitcoin satarak bu aradaki farkı kapatmaya çalışıyordu. Eğer elinde bulundurduğu bitcoin miktarı yetersiz gelirse bu sefer de Luna satacak şekilde kurgulanmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda kripto para borsalarında meydana gelen sert düşüş sonrası Bitcoin’de ciddi anlamda geri gelmeye başladı. Bu sefer de yazılımsal olarak TerraUSD değerinin korunmasının sağlanması için fazlaca Luna üretildi. Piyasaya otomatik olarak hızlı bir şekilde sunulan Luna arzı da ciddi anlamda fiyat dalgalanmasına neden oldu. Aynı zaman aralığında önce %30 sonrasında %50 derken %99’a kadar düşüş ön plana çıktı.

Terra 2.0 İle Yeniden Listelendi

Tabii ki piyasada yatırımcılarının Terra sistemine güveninin sıfırlanması nedeniyle yeniden elden geçirilmesi gerekti ve yeniden Terra 2.0 ismi ile piyasaya sürüldü. Peki ama bunun sonunda ne mi oldu. Terra 2.0 yani Yeni nesil Luna piyasaya sürüldüğü andan itibaren 20 dolar sınırına kadar ulaştı ve sonra yeniden düşüş yaşadı.

Nasıl Dağıtılıyor?

Hali hazırda yeni Luna tokenleri airdrop olarak dağıtılmakta, üstelik bu dağıtım işleminde öncelikli cüzdan olarak kaybı çok yüksek olan kişilerin korunduğuna dair bir görüş bulunmakta. Luna klasikten önceki seviye ile bağlantısı olduğu da ön görülmekte.

Peki ama uzmanlar bu konuda ne diyor? Piyasalarda ortaya çıkan bu ani düşüş pek çok yatırımcının zarar görmesine neden oluyor. Bu da güven ortamının çok ciddi anlamda zedelenmesi ile sonuçlanıyor.

Yeniden yapılan anketlerde yatırımcıların Luna’ya yatırım yapmayı düşünmediklerini ve hatta pek çok airdrop avcısının bile bedava dağıtılan bu airdrop seçeneklerinden uzak durduklarını ön plana çıkarıyor. Bekleyip coinin geleceğinin nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz. Yalnız şimdilik görünen resim şu ki: Bu coinin geleceği ile alakalı çok ciddi bir seçenek ön plana çıkmıyor.

Sistem Genel Olarak Güven Üzerine Kurulu

Söz konusu olan coin yatırımları ve coinler olduğunda genel anlamda bir güven sistemi üzerine çalışma yapılıyor. Burada yer alan kripto paralarda güven endeksi çoğunlukla kitlesel olarak inceleniyor. Bu kadar çok insanın parasının sistem içerisinde zarara uğraması sonucunda da yeni yatırımcıların bu coine pek güvenme ihtimalleri olmadığı ön plana çıkarılıyor.

Bu sebepledir ki, orta uzun vadede Terra’nın ön plana çıkardığı herhangi bir çalışmanın tutma ihtimalinin son derece zayıf olduğu da bir gerçektir. Bu sebeple yatırımcılar biraz uzak durmakla birlikte zaman içerisinde lunanın hareketlerini daha net bir şekilde gözlemlemek ve buna göre hareket etmek son derece önemli görülüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.