Malezya’dan Binance’e İllegal Gerekçesiyle Yaptırım!

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, Yasa Dışı Faaliyet Gösterdiği Gerekçesiyle Binance Aleyhine Yaptırım Eylemlerini Duyurdu.

Malezya’nın finansal hizmetler düzenleyicisi olan Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, Binance’ in illegal olduğunu öne sürerek yaptırım eylemi başlattı. Menkul Kıymetler Komisyonu, Binance’in Temmuz 2020’den bu yana uyarı listesinde yer almasına rağmen hala yasa dışı faaliyet gösterdiğini söyledi.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC), kripto varlık borsasının, Sermaye Piyasaları ve Hizmetler Yasası 2007’nin 7(1) ve 34(1) bölümlerinde bulunan, gerekli olan kayıt şartları olmaksızın, Dijital Varlık Borsası olarak yasa dışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini iddia ediyor.

SC, Binance için temmuz 2020’de, SC’nin Yatırımcı Uyarı Listesine dahil edilmesine rağmen Malezya’da yasa dışı faaliyet göstermeye devam ettiği için halka açık bir kınama yayınladı.

Binance’e Yaptırım Eylemi!

SC, Binance’e bağlı dört kuruluşa ve firmanın CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) karşı yaptırım eylemi başlattı. Bu kuruluşlar Binance Holdings Limited, Binance Digital Limited, Binance UAB ve Binance Asia Services Pte Ltd‘dir. Binance’e 26 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 14 iş günü içinde web sitesini (www.binance.com) ve mobil uygulamaları devre dışı bırakmaları, bu dört kuruluşun medya ve pazarlama faaliyetlerini derhal durdurmaları ve Malezyalı yatırımcıların kripto varlık borsasının Telegram grubuna erişimini derhal kısıtlamaları emri verildi. CZ’ye ayrıca yukarıdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlaması talimatı verildi.

SC, ayrıca yaptırım eylemi duyurusunu bir tüketici uyarısıyla tamamladı.

“Yatırımcılara yasa dışı dijital varlık borsalarıyla uğraşmayı ve bu borsalar aracılığıyla yatırım yapmayı bırakmaları tavsiye ediliyor. Şu anda Binance’de hesapları olanların platformları üzerinden alım satımı derhal durdurmaları ve tüm yatırımlarını derhal geri çekmeleri şiddetle tavsiye ediliyor.”

Binance Dünyanın Birçok Ülkesinde Düzenleyici Sorunu Yaşıyor!

Bu durum, dünyanın en büyük kripto varlık borsasının karşılaştığı tek düzenleyici sorunu değil. Dünyanın başka yerlerinde, Cayman Adaları, İtalya, Japonya ve diğer ülkelerden düzenleyiciler de kripto varlık borsasını hedef alarak, kendi yetki alanlarında binance’in yasal olarak faaliyet göstermek için kayıtlı olmadığını iddia ediyor ya da uyarıyor.

Birleşik Krallık’ta, Mali Davranış Otoritesi yakın zamanda Binance hakkında bir tüketici uyarısı yayınladı. Binance’in, kara para aklamayla mücadele standartlarının altında olduğunu belirtti. Aynı zamanda firmanın bir genel merkezi olmamasına dikkat çekerek, konuya ilişkin endişelerini dile getirdi.

Binance sözcüsü, haberin kaynağı Decrypt’e yaptığı açıklamada, “SC’den gelen bildirimin farkındayız ve Binance.com’un Malezya dışında faaliyet göstermediğini doğrulayabiliriz” dedi. Ayrıca borsanın, “düzenleyicilerle çalışırken iş birliğine dayalı bir yaklaşım benimsediğini” ve uyumluluk yükümlülüklerini “çok ciddiye aldığını” da sözlerine ekledi. Binance sözcüsü, ”Binance, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilere yardım etmeye ve birlikte adil bir oyun alanı oluşturmak için en uygun yolu bulmaya hazır, tüketicinin korunması hepimiz için önemlidir” dedi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.