Meksika Cumhurbaşkanı, Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etmek İstediği Söylemlerini Yalanladı!

Meksika Cumhurbaşkanı bu hafta Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki fikirlerini söylemek için basın toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Lopez Obrador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimseme dedikodularını yalanladı.

Konuyla alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Finans yönteminde ortodoksluğu sürdürmeyi uygun görüyoruz. Finansal sistemde çok fazla yenilik yapmaya çalışmayacağız. Vergi ödemelerinde ayrımcılık ve vergi kaçakçılığı olmamasını sağlayacağız. Bu şimdilik hedefimiz.

Bu sözlerle Lopez Obrador, ülkedeki vergi durumuna özel önem vereceklerini ve veri tahsilatının kaçınma olmadan normal şekilde gitmesi gerektiğini vurguladı.

Şu anki hükümet kripto para birimleriyle kötü ilişkilere sahip. Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz, geçtiğimiz eylül ayında Bitcoin’in volatilitesine vurgu yaparak yatırım yapılacak bir para ya da iyi bir değer deposu olduğunu reddetmişti. Maliye Bakanı Arturo Herrera da haziran ayında kripto paraların ülkenin finansal sisteminde kullanılmayacağını belirtmişti.

Ancak bu ifadeler ülkedeki vatandaşların kripto para birimlerine yatırım yapmasını engelleyemedi. Vatandaşlar kripto paraları hem öğrenmeye çalışıyor hem de yatırımlarının arasına eklemeye çalışıyor. Ülkedeki en zengin adamlarından olan Ricardo Salinas, bankası Banco Azteca’da Bitcoin’i entegre ederek ülkeye Bitcoin’i resmi olarak ilk sokan kişi olmak için çalıştığını belirtti.

Ricardo’nun açıklamalarından sonra Maliye Bakanı, kripto para birimlerinin geleneksel finans sistemlerinden ayrı olarak bulunması gerektiğini açıklığa kavuşturmaya teşvik etmişti.

Ricardo Salinas’ın Şirketi Elektra Group Kripto Para Birimlerini Kabul Edebilir

Meksika’nın en büyük elektronik eşya franchise’larından Elektra Group, yakında Bitcoin ile ödeme kabul edebileceklerini duyurmuştu. Bu sayede Bitcoin ticaretle ilgili kullanımlarda daha cazip hale gelecek. Bu işlemlerde Bitcoin’in ikinci katmanı Lightning Network kullanarak yapılmak isteniyor.

Elektra Group başkanı Ricardo Salinas, ‘Bitcoin plajı’ olan el Zonte’de bir Bitcoin alımını gösteren video mesajı hakkında yorumda bulundu:

Çok yakında Elektra mağaza ağlarında da buna sahip olacağız.

Elektra Meksika’daki en başarılı şirketlerden biridir. Raporlara göre Elektra Group ülkedeki her 10 motosikletten 7’sini, her 4 televizyondan 1’ini ve her 5 buzdolabından 1’ini satıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.