Merkezi Metaverse ve NFT Metaverse

Merkezi Metaverse, Linden Lab ( özel bir Amerikan İnternet şirketi) gibi şirketler tarafından geliştirilen baskın sanal dünya modelini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Merkezi Metaverse, 20 yılı aşkın bir süredir insanların hayatlarının büyük ve önemli bir parçası haline geldi.

İlgili yazı: Metaverse Nedir

İnternetin ilk günlerinde, web siteleriyle etkileşim kurmanın birçok farklı yolu vardı. Bazı insanlar tarayıcıları kullanırken diğerleri Netscape Navigator veya Internet Explorer gibi ayrı uygulamaları kullanıyordu. Hatta bazı kişilerin, yalnızca belirli web siteleriyle etkileşim sağlamak için kullanacakları özel olarak oluşturulmuş uygulamaları vardı.

Daha sonra, tüm bu farklı arayüzler tarayıcı ile tek bir arayüzde birleşti. Bu gerçekleştiğinde, aynı içeriğe erişmek için birden fazla arayüze sahip olmanın sadece kafa karıştırıcı değil, aynı zamanda verimsiz olduğu fark edildi. Bu yüzden tek bir arayüzde HTML kullanılmasına ve diğer her şeyin ondan oluşturulmasına karar verildi. Bu şekilde tek bir web tarayıcısı standartlaştırıldı ve diğer her şeyi bunun üzerine kuruldu; e-posta istemcileri, sosyal medya platformları, arama motorları…ve daha birçok şey.

Metaverse: İnternetin Evrimi


Peki her şeyi HTML’den oluşturmak yerine başka bir teknolojiden inşa etseydik? HTML’den e-posta istemcileri ve sosyal medya platformları oluşturmak yerine bunları blokchain üzerine inşa etseydik ne olurdu? Temel olarak değişmez bir deftere sahip olmanın çok daha mantıklı olduğu ortaya çıktı, çünkü bu kullanıcıların varlıklarının tam sahipliğini elinde tutması anlamına geliyor.

Next Earth, metaverse’in bir sonraki evrimine öncülük ediyor. Kullanıcıların, dünya’nın sanal bir kopyası aracılığıyla dijital varlıklara sahip olmalarını ve bunlardan para kazanmalarını sağlayan merkeziyetsiz bir meta veri deposudur.

Next Earth ekibi, kullanıcıların dijital varlıklarına sahip olabileceği, geliştiricilerin güçlü bir geliştirme araç setine erişebildiği ve hem NFT toplayıcıları hem de yaratıcılar için değer yaratıldığı daha iyi bir meta veri tabanı oluşturmak için çok çalışıyor.

Peki bunun merkezi meta veri deposunun yok olmasıyla ne ilgisi var? Tüm içeriğimizin bir şirket tarafından barındırıldığı bir modelden, yine tüm içeriğimizin merkeziyetsiz başka bir modele geçmemiz için, bazı şeylerden vazgeçmemiz gerekecek, çünkü artık onlar değil, merkezi olmayan bir dünyada gereklidir.

Merkezi Metaverse Sorunları

Merkezi meta veri deposu, yıllar içinde öncelikle kendi varlıklarınızın kendinize ait olmamasıyla ilgili bir dizi sorun oluşturmuştur. Merkezi sanal dünyalarla ilgili temel sorun, tek bir varlık tarafından kontrol edilmeleridir. Bu, bir kişi veya grubun meta veri deposunun tam kontrolünü ele geçirebileceği ve nasıl çalıştığını dikte edebileceği anlamına gelir.

Bu merkezileştirilmiş kontrol yapısı, kötü niyetli aktörlerin bu dünyalara erişebileceği ve onları hiç amaçlanmadığı şekillerde kullanabileceği anlamına gelir. Bu nedenle birçok oyuncu, Earth2 veya Facebook gibi merkezileştirilmiş platformlara göre Next Earth gibi merkezi olmayan NFT meta veri tabanlarını tercih ediyor.

Kendi kendine mülkiyet eksikliğinin yanı sıra, merkezi metaverseler başka bir büyük problemden de tercih edilmemeye başlandı. Sansür. Örneğin, Earth2’de, merkezileştirilmiş sahipler, isterlerse içeriği sansürleyebilir veya tamamen kaldırabilir. Bu, oyunlarda yalnızca konuşma özgürlüğünün kısıtlanmadığı, aynı zamanda her türlü sanat ve ifadenin de kısıtlandığı anlamına geliyor.

Aslında, Çin’in son birkaç yıldır istenmeyen vatandaşları temizlemek için merkezi sosyal medya platformlarını kullanması gibi, merkezi şirketler diğer oyuncuları oyun dünyalarından tamamen silme gücüne sahipler.

Merkezi meta veri depolarıyla ilgili temel sorun, bunların tek bir varlık tarafından kontrol edilmesidir. Bu, bir kişi veya grubun meta veri deposunun tam kontrolünü ele geçirebileceği ve nasıl çalıştığını dikte edebileceği anlamına gelir. Zamanla daha fazla insan bu gerçeğe ulaştıkça, NFT meta veri deposunun büyümesini göreceğiz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.