DeFi Büyümeye Devam Ederken, MetaMask 10 Milyon Kullanıcıyı Aştı!

DeFi ve NFT’nin patlamasıyla Noncustodial cüzdanlara talep artıyor. MetaMask ise bundan en çok faydalanan dijital cüzdan uygulaması oldu. Aylık aktif kullanıcı sayısı son yılda tam 19 kat arttı. Ethereum tabanlı çalışan ve tarayıcı eklentisi olan cüzdan, ağustos 2021’de rekor kırarak 10 milyon kullanıcıyı aştı. Metamask’ın; Ethereum akıllı sözleşmeleri, DeFi protokollerini genişletmesi ve başarılı token swap çözümleriyle hızlı büyümesi kaçınılmaz oldu.

MetaMask’ın ana şirketi ConsenSys açıklamasında,Temmuz ayında aylık aktif kullanıcı sayısı 545.000 olan Metamask, Ağustos ayında kullanıcı sayısını 10.35 milyona yükseltti dedi.

İnsanların DeFi ve kripto varlık teknolojisi kullanan borsa platformları gibi merkezi sisteme ihtiyaç duymayan ve faiz getiren ürünlere ilgisi artıkça MetaMask da yükselmeye devam ediyor. 2020 yazında 2 milyar dolar civarında kripto para, DeFi sözleşmeleri ve ürünlerine kilitlenmişti. Ancak DeFi Pulse’a göre, bu yılın Ağustos ayında bu rakam artarak 80 milyar doları geçti.

Dijital Cüzdan Metamask Nedir?

Kripto para cüzdanı kullanıcıların private key’lerini tutan bir yazılımdır. Dijital cüzdan private key’leri kullanarak insanlara güvenli şekilde kripto paralarını saklama, satın alma veya satmalarına olanak sağlar. MetaMask, dünya genelinde en çok kullanılan cüzdan haline geldi. Bunun en büyük sebeplerinden biri Eylül 2020’de çıkardığı tarayıcı eklentisidir. Bu eklentiyle kullanıcılar istedikleri siteye girip MetaMask ile uyumluysa cüzdanını burada açabilir. Bir nevi ortak cüzdan gibi olan bu cüzdanın rahat kullanımı sayesinde milyonlarca kullanıcısı oldu. Kullanıcılar için kolaylığı hedefleyen firma, sonrasında da telefonlar için uygulamayı piyasaya sürdü.

MetaMask kurucu ortağı Dan Findlay şu açıklamalarda bulundu:

MetaMask’ın büyümesini topluluğumuza borçluyuz. Sürekli olarak inşa etmek ve organize etmek için yeni yollar arıyorlar ve bizi her zaman sayısız şekilde gelişmeye zorluyorlar.

ConsenSys Kimdir?

ConsenSys, Ethereum kripto ağı için geliştirilen bir yazılım şirketidir. Kurucusu Ethereum kurucu ortaklarından olan Joseph Lubin’dir. ConsenSys dijital tokenların patlamasının ardından Wall Street’ten yoğun ilgi gören birçok firmadan biridir. 2021 Nisan ayında ConsenSys, 65 milyon dolarlık bir finansman turunda JP Morgan, UBS ve diğerlerinin desteğini kazandı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.