MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?

MetaMask, Ethereum blok zinciri üzerinde ve aynı zamanda tarayıcı uzantısı da olan bir dijital cüzdandır. Ayrıca ağ üzerinde oluşturulan hizmetlere rahat erişim olanağı sağlar. 2016 yılında blok zincir yazılım şirketi ConsenSys tarafından geliştirildi. Ethereum Blockchain’i ve Ethereum ile uyumlu olan Polygon, Arbitrum, Optimism gibi diğer ağlar için bir kripto para cüzdanı işlevi görmektedir.

Eğer, Ethereum altyapısını kullanan tüm tokenleri destekleyen (ERC-20) açık kod kaynaklı bir Ethereum dijital cüzdanı olan Metamask’ı kullanıyorsanız, başka kullanıcılardan token alabilir ya da Coinbase ve ShapeShift gibi platformların entegrasyonları sayesinde tokenleri satın alabilir ve takas edebilirsiniz.

MetaMask, kripto para yatırımcıları arasında ilk tercih edilen cüzdanlardan biridir. Bunun nedeni ise çok basit. Kullanıcılar bu cüzdanı sadece bir mobil uygulaması ve masaüstü yazılımı olarak kullanmıyor. Bununla beraber, Metamask uzantısını tarayıcılarına ekleyerek ve cüzdanı destekleyen web sitelerine direkt bağlayarak doğrudan etkileşime girebiliyorlar. Elbette bu büyük bir kullanım rahatlığı sunuyor.

Bu gelişmiş teknolojisi ve arayüzü ile MetaMask kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Metamask’ın geliştiricilerinden Dan Finlay bir açıklamasında şunları söyledi:

MateMask olarak kullanıcılara internet ortamında güven oluşturmak için yeni yollar keşfetmelerine olanak tanıyoruz, yaşadığımız büyümeyi MetaMask topluluğuna borçluyuz.

Dan FİNLAY

Metamask; Chrome, Firefox, Brave ve Microsoft Edge gibi birçok internet tarayıcısıyla uyumlu çalışabilir şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda Ethereum altyapısını kullanan merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) erişim sağlayan MetaMask, kullanıcıların tokenlarını bu uygulamalarda kullanmalarına da imkan sağlamaktadır.

MetaMask kullanıcıları, Uniswap gibi merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerine de erişim sağlayabilir. Bilindiği üzere Ethereum cüzdanı ve tarayıcı uzantısı olan MetaMask, geçtiğimiz 2021 Ağustos ayında yeni bir başarıya imza attı. Cüzdanın aylık aktif kullanıcı sayısı ilk kez 10 milyona kadar ulaştı. Bu başarısının ardından MateMask’ın ilerleyen yıllarda kullanıcı sayısını katlayarak ilerleyeceği düşünülüyor.

MetaMask Nasıl Çalışır?

Matemask, üç temel sistem üzerinde çalışmaktadır. Bunlar; depolama, takas ve DApp erişimidir. Bu seçeneklerin hepsi bir kripto para yatırımcısının işlem yapması için ihtiyaç duyacağı her şeyi kapsamaktadır.

Depolama: Metamask sistemi üzerinde, Ethereum ve ERC-20 tokenlarını depolama, Metamask uzantısı aracılığıyla cüzdan şifrelerini ve özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklamasına imkan tanır.

Token Takas İşlemi: Kullanıcılar arası token takas işlemlerini doğrudan kullanıcıların kendi cüzdanlarında gerçekleştirmesine izin veren bir sistemdir.

DApp’lere Erişim İşlemi: DApp, herhangi merkezi bulunmayan ve hiçbir kurum ya da kişiye bağlı olmadan çalışan yazılım uygulama çeşididir. Blockchain ya da eşler arası (P2P) ağlar üzerinde çalışma yapabilirler. Ayrıca MetaMask ekibi, Binance Smart Chain’i içerecek şekilde MetaMask serisini genişleterek, merkezi olmayan hizmetlerle (DeFi) etkileşim kurmak için kolay bir yol sağlamıştır.

MetaMask Nasıl Yüklenir?

MateMask’ın kullanımı oldukça kolaydır. Kurulumu dakikalar içinde gerçekleşmektedir. MetaMask kullanmak için; Chrome, Brave veya Firefox gibi tarayıcılardan birini tercih edebilirsiniz. Öncelikle Metamask.io web sayfasını açın. Tarayıcınızı Chrome olarak seçerseniz, Chrome’un web mağazasına yönlendirilirsiniz ve oradan tek tıkla uzantısını ekleyebilirsiniz. Uzantının çalışması için tarayıcı ayarlarınızdan izin vermeyi unutmayın. Ayrıca MetaMask cüzdanı cep telefonunuza uygulama olarak da indirilebilirsiniz.

MetaMask Cüzdan Oluşturma

metamask.seed
metamask

Uygulamayı indirdikten sonra, Ethereum cüzdanı oluşturmamız için “create walllet” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu aşamalardan sonra cüzdanınız için şifre belirleme aşamasına geçiniz. Seed Phares güvenlik panelini açabilmeniz için gri sekmeye tıklamanız gerekmektedir. Size verilen özel kelimeleri güvenliğiniz için kayıt altına almanız tavsiye edilmektedir. Bilgisayarda yaşanacak olası bir sıkıntı göz önüne alındığında ayrıca bir deftere de yazmanız önem arz etmektedir. Aksi halde, güvenlik problemi yaşayabilirsiniz. (ayrıca internete bağlı olmayan bir cihaza kaydetmeniz önemlidir).

MetaMask Cüzdanına Token Eklemek

Cüzdan oluşturma aşamasını geçtiğinize göre artık dijital bir cüzdana sahip oldunuz. Şimdi yapmanız gereken hesabınıza token/coin yüklemek. Bu işlem için hesap adınıza tıklayıp bir borsadan Ethereum gönderme işleminizi gerçekleştirip işlemi sonlandırabilirsiniz. Ethereum ağını yüksek gas/fee (işlem ücretleri) nedeniyle kullanmak istemiyorsanız, Metamask cüzdanınızın ağına Binance Smart Chain’i ekleyerek yine sık tercih edilen bir kullanıma geçiş yapabilirsiniz.

MetaMask’i Binance Smart Chain’e Bağlamak

jkgktgjktlg
MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır? 4

Sağ taraftaki yuvarlak renkli sembole tıklayın ve Ayarlar sayfasında, Networks (Ağlar) kısmına tıklayın.

Binance Smart Chain’i eklemek için Add Network‘ün (Ağ Ekle) üstüne tıklayın. Aşağıdaki bilgileri uygun yerlere yazın.

Network Name (Ağ Adı):  Binance Smart Chain

New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID (Zincir Kimliği): 56

Symbol (Sembol): BNB

Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.