Metaverse Tokenleri Yüzde 100 Yükseldi!

Facebook’un 28.10.2021’de öte evren olarak nitelendirilen metaverse evren‘i kendi platformunda hayata geçirmek amacıyla Meta olarak yeniden markalaştırdığını duyurmasının ardından, metaverse tokenlerinin fiyatları %100’e kadar yükseliş gösterdi!

Minecraft ve Second Life‘ın bir tür karışımı olan tarayıcı tabanlı video oyunu Decentraland‘a güç veren tokeni MANA, Coinmarketcap verilerine göre, bir gün önceki fiyatına göre %100 artış gösterdi ve 30 Ekim Cumartesi gününü 3.56 $’dan işlem görerek kapattı.

Topluluk odaklı bir metaverse olan ve kullanıcıların kendi NFT oyun dünyalarını oluşturabilecekleri The Sandbox‘ın yerel tokeni SAND ise, dünkü verilere göre bugün (31.10.2021) %35 yükseldi. SAND, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (ATH) 2,41$’a kadar ulaştı ve şu anki fiyatı 1,60$’a kadar geri çekildi.

Zerion’dan alınan verilere göre, en iyi metaverse tokenlerinin fiyatını izleyen bir endeks fonu olan Metaverse Index tokeni, geçen hafta yüzde 20 ve sonra yüzde 50 oranında artış gösterdi.

Metaverse index tokeni, Pokemon tarzı blockchain oyunu Axie Infinity’nin yerel tokeni olan SAND, MANA ve AXS dahil olmak üzere metaverse ürünleriyle bağlantılı birkaç temel tokenin değerlerine göre fiyatlandırılır; fiyatı bir gecede % 11 düşerek, 136 $ oldu.

Facebook Metaverse’de Ana Geliştirici Olmak İstiyor

Facebook’un (yeni adıyla Meta’nın) 28.10.2021 Perşembe günü yaptığı duyuru, şirketin metaverse’deki ana geliştiricilerden biri olmak istediğinin açık bir işaretiydi, ancak metaverse’in kendisi elbetteki bir Facebook icadı değil.

Metaverse, günümüzde kullanılan ağının iki boyutlu yüzeylerinin, daha sürükleyici olan 3B sanal gerçeklik ortamlarıyla bir üst seviyeye çıkartıldığı internetin yeni bir evrimi olarak anlatıyor.

Facebook’un açılış konuşmasında bahsettiği metaverse evren, bir sosyal etkileşim ve ticaret yeri olabilir. Sanal ortamlar, toplantılar ya da egzersiz odalarını içerebilir. Ayrıca rekreasyon, 3D çevrim içi alışveriş, oyun alanları, canlı müzik etkinlikleri şeklinde de olabilir.

Kripto Varlıklar Metaverse’de Olacak

Kripto varlık topluluğunun hem değiştirilebilir tokenler hem de değiştirilemeyen tokenler yani NFT’ler gibi dijital varlıklara öncülük ettiğini ve bunları Decentraland ve Sandbox gibi 3D açık dünya platformlarına yerleştirdiğini göz önünde bulundurursak, kripto varlıkların ileriye dönük olarak metaverse’de çok büyük bir rol oynayacağını ön görebiliriz. Ayrıca Facebook, Meta için düzenlenen geçen günkü açılış konuşmasında özelikle NFT’lerin metaverse tasarımlarında olabileceğini söyledi.

Tüm bunlara ek olarak, Facebook’un VR donanım kuruluşu Oculus’un CTO’su John Carmack bir konuşmasında; kripto varlıkların Facebook’un metaverse’sine dahil edileceğini fakat büyük olasılıkla bunun sınırlı olacağını söyledi.

Kripto varlık topluluğu genel olarak metaverse’i; birlikte çalışabilen çevrim içi protokollerden oluşan bir kolektif sistem olarak tanımlar ve blockchain tüm bunları mümkün kılan bir teknolojidir. Bu taraftan bakılırsa, bazı kişiler Facebook’un metaverse’i sadece kendi başına yaratma girişiminin bu vizyonla uyumsuz olduğunu düşünüyor.

Buna rağmen yatırımcılar 28.10.2021 Perşembe günü yapılan duyurudan sonra metaverse üzerinde büyük hacimler yaratıyor. Meta’nın kripto varlıkları benimseyip benimsememesi bu konunun dışında kalıyor. Önemli olan şu ki, metaverse artık teknoloji dünyasında trend bir kelimedir, bu da kripto varlıkların yeni teknolojide kesinlikle bir şekilde var olacağı anlamına gelir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.