Mina Protocol (MINA) Nedir?

Mina Protokolü, dapp’leri daha verimli çalıştırmak için hesaplama gereksinimlerini azaltmak için oluşturulmuş minimal bir “özlü blok zinciri” dir.

Mina, kullanımdaki büyümeye rağmen büyüklüğü sabit kalacak şekilde tasarlandığından dünyanın en hafif blok zinciri olarak tanımlandı. Ayrıca, güvenlik ve merkeziyetçilik açısından dengeli kalmaktadır. Proje Ekim 2020’de Coda Protokolünden Mina’ya yeniden adlandırıldı.

Mina Protokolü, ağ üstünde kaç işlem yapıldığına bakılmaksızın, yalnızca 22 kb’lik sabit bir boyutu koruyan hafif bir blok zinciri olmayı hedeflemektedir. Bu boyut, herkesin rahatlıkla bir node’u (düğümü) çalıştırmasına ve karmaşık bilgisayar donanımına ihtiyaç duymadan ağ sisteminin güvenliğini sağlamasına izin vermektedir.

Not: Mina ağı sadece 22KB iken, Bitcoin ağı 300 GB boyutuna sahiptir.

Blok Zincir Ağını Küçülten Protokol

Tüm blok zincirini telefonunuzdaki resimlerin çoğundan daha küçük tutan Mina, büyüyen diğer projeleri rahatsız eden blok zinciri boyut sorunlarının da üstesinden gelmeyi planlıyor.

Mina Protokolünün yerel kripto para birimi olan MINA, ağ işlemlerini kolaylaştırmak ve kullanıcılar arasında ücret dağıtmak için kullanılıyor.

Blok zinciri teknolojisi popülerlik kazandıkça, çoğu platformda depolanan işlem sayısı önemli ölçüde artmıştır. Örneğin, Ethereum blok zinciri Nisan 2016’da 5 gb’ın biraz üzerindeydi, ancak Nisan 2021’de bu rakam 220 Gb’ın üzerine çıktı. Bu beş yıl boyunca blok zincirinde milyonlarca işlem yayımlandı.

Blok zincirler, tarihsel işlemlerin merkezi olmayan defterleri olmasından dolayı, bir node’un (blok zincirinin tüm geçmişini depolayan) çalıştırılması, blok zincirinin büyüdükçe daha fazla bilgi işlem gücü ve enerji gerektirmesine sebep olmuştur. Bu yüzden ortalama kullanıcıların blok zincirinin bakımına katılması giderek zorlaşmıştır. Birçok kullanıcı, en büyük bilgi işlem gücüne sahip olan node’ların blok zincirinin büyük boyutunu yönetme konusunda daha verimli oldukları konusunda hemfikirdir. Dolayısıyla bu durumun blok zincirini merkezileştirme riskine neden olduğunu düşünmektedir.

Bu soruna yanıt olarak; Mina’nın geliştiricileri, her node’un geçmiş işlemlerin tam kaydını kaydetmesini gerektirmeyen ödeme odaklı bir blok zinciri oluşturmak için zk-SNARKS adlı bir şifreleme tekniği kullandı. Bu, tam bir blok zinciri ağını desteklemek için gereken hesaplama gereksinimlerini etkili bir şekilde düşürür. Mina, daha fazla kullanıcının node’ları çalıştırabilmesi ve işlemleri doğrulayabilmesi durumunda, ağın daha merkezi olmayan ve güvenli hale gelmesini destekleyecek daha fazla node oluşturulacağını dile getiriyor..

Mina Protokolünü Kim Kurdu?

Bu Protokol, 2017 yılında Evan Shapiro ve Izaak Meckler’in desteğiyle O (1) Labs’daki ekip tarafından kuruldu. Kriptografik hesaplamayı insanlara dijital yaşamları üzerinde kontrol sağlamanın bir yolu olarak kullanmak amacıyla oluşturuldu.

Platformlarını dört yıl inşa edip test ettikten sonra, O (1) Labs’daki ekip 23 Mart 2021’de Mina mainnet’i başlattı.

Mina Vakfı, Nisan 2021’de proje için 18.75 milyon dolarlık bir topluluk token satışına ev sahipliği yaptı. İleriye doğru hareket eden Mina Vakfı, topluluk geliştiricileri için hibeleri denetleyecek ve Mina ağının varlıklarını koruyacaktır.

Mina Protokol Nasıl Çalışır?

Mina Protokolünün anahtarı, bilginin sıfır-bilgi kısa ve öz interaktif olmayan argümanı anlamına gelen zk-Snarks‘ın dahil edilmesidir. Bu, ilk olarak MIT profesörü ve Algorand kurucusu Silvio Micali tarafından geliştirilen ve kullanıcıların bu verileri birbirlerine açıklamadan belirli verilere sahip olduklarını doğrulamalarını sağlayan bir bilgi işlem konseptidir. zk-Snarks kullanan bir diğer popüler kripto para birimi Zcash‘dir.

Mina’nın durumunda bu, ağın oluşturulan her blokla bir işlemi doğrulaması gerekmediği anlamına geliyor. Bunun yerine, blok zinciri kolayca doğrulanabilir bir şifreleme kanıtı (zk-SNARK) ile temsil ediliyor. Bu kanıt, diğer blok zincirlerin çoğundan çok daha küçüktür ve en son bloktan ziyade tüm zincirin durumunu temsil eder.

Mina, Proof of Stake konusunda fikir birliği mekanizmasıyla birleştiğinde, zk-Snark uygulanmasının işlemleri işlemek ve kaydetmek için gereken kaynakları önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor.

Mina ağında işlem göndermek ve almak için her katılımcının bir node çalıştırması gerekir. Ayrıca, Mina Protokolü etkin bir şekilde çalışması için ağ içinde iki özel node gerektirir:

  • Blok üreticileri bir sonraki bloka hangi işlemlerin dahil edileceğini seçer ve o blokun ödülünü kazanır. Bu şekilde, diğer blok zincirlerin “madencileri” veya “validators (doğrulayıcıları)” gibidirler.
  • Snark çalışanları, ağ verilerini sıkıştırmaya ve işlemlerin kanıtlarını oluşturmaya yardımcı olmak için bilgi işlem gücünü ayırır. Blok üreticileri daha sonra snark işçilerinin Mina’da ödendiği bu kanıtlara teklif verebilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.