MoneyGram, Stellar ile Anlaştı

MoneyGram, Stellar ile anlaşarak şubelerinde USDC stablecoin işlemlerine izin verdi. Artık müşteriler MoneyGram şubelerinde USDC stablecoin’ini yatırıp-çekebilecek.

Finansal hizmetler veren MoneyGram International, müşterilerinin popüler stablecoin’lerden USDC’yi kullanması, para göndermelerini sağlamak ve anında itibari paralara dönüşümünü sağlamak için Stellar Development Foundation ile ortaklık kurdu.

MoneyGram’ın 7 Ekim Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Stellar Network’üne bağlı kripto para cüzdanları küresel perakende platformlarına ulaşmasını sağlayan entegrasyonu tamamlandığını duyurdu. USDC’nin üreticisi Circle ile çalışan MoneyGram, USDC kullanarak hesap finansmanı ve yerel itibari para çekme işlemlerini mümkün kılacak.

MoneyGram başkanı ve CEO’su Alex Holmes konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kripto para ve diğer dijital para birimleri öne çıkmaya başladı. Bu sayede sınır ötesi ödemeleri düzene sokmanın bir yöntemi olarak stablecoin’lerin potansiyeline inanıyoruz

2022’de uluslararası kullanıma sunulması planlanan ortaklık, 2021’in sonunda belirli ülkelerde tam olarak faaliyete geçecek. Ayrıca bu süreci ‘yasal çerçeve’ de yönetmesi için uzlaştırıcı olarak United Texas Bank ile anlaşıldı.

MoneyGram’ın Kripto Paraya İlgisi

MoneyGram şuan zaten ABD’deki satış noktaları sayesinde müşterilerine kripto varlıklarını nakit olarak çekmelerini sağlıyor. Bu hizmet için Bitcoin ATM ve kripto para borsa operatörü Coinme ile ortak çalışıyor.

2019’da MoneyGram, Ripple ile ortaklık kurmuştu. Ortaklığın amacı sınır ötesi ödemeler ve kripto paraların döviz olarak değiştirilmesiydi. Bu işlemler için Ripple’ın dağıtılmış defter teknolojisini kullanıyor. 2019 tarihinde kurduğu bu ortaklıkla blockchain teknolojisine önem verdiğini göstermişti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun Ripple’a dava açması ile oluşan belirsizlik sonucunda bu ortaklık bozulmuştu. MoneyGram, 2021’in başında Ripple platformuna verdiği desteği askıya aldığını duyurmuştu.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Centre‘ın açık kaynaklı ve şeffaf stabil kripto para altyapısı, itibari paranın akıllı sözleşmeler ile etkileşim kurabilmesini sağlar ve yazılım geliştiricilere, parayı blokchain üzerinde kullanmak için elverişli bir yol sunar.

USDC, Ethereum, Algorand ve Solana gibi ağlarda kullanılıyor ve Huobi, FTX, OKEx, Binance, BTCTurk, Uniswap, SushiSwap, Raydium ve benzeri birçok borsadan satın alınabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.