Mossad, Kripto Para Birimi Uzmanları Arıyor!

İsrail’in Ulusal İstihbarat Teşkilatı Mossad, resmi web sitesinde kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış kişileri aradığına dair bir iş listesi yayımladı. Uzmanlarda aranılan en temel özellikler ise, fintech alanında en az üç yıllık deneyim ve yine fintech, e-ticaret, DEFİ ve dijital para birimleri alanında derinlemesine teknolojik bilgi ve uzmanlık olarak belirtildi.

Kripto Paralar ve Hamas Finansmanı

Bazı ülkeler tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Hamas’ın, fon aramak için Bitcoin (BTC) gibi kripto paraları kullanarak ekonomik izolasyonu aştığı bildirildiği için, kripto para birimleri İsrail’de sıcak gündem konusu oldu. Aslında, İsrail Savunma Bakanı Benny Ganz, Hamas üyeleriyle bağlantılı kripto para hesaplarına el konulması emrini imzalamıştı. Ancak Mossad’ın aradığı yeni iş rolünün, İsrail’in Hamas’a ait bu tür hesapları ortadan kaldırma çabalarıyla bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Bunlara ek olarak, yapılan manevra İsrail’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC’si) olan Dijital Şekelin dağıtımını hızlandırma planlarıyla paralellik gösteriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında, parasal düzenleyiciler Dijital Şekelin potansiyel lansmanı için hazırlıklarını hızlandırdığını duyurmuştu. Ancak İsrail Merkez Bankası, belirli bir tarihte dijital bir şekel başlatmak için onaylanmış bir planlarının olmadığını vurguladı. Bununla birlikte, düzenleyiciler, yalnızca gereken bir durum ortaya çıkarsa bir CBDC başlatmaya hazır olunmasını sağlayacak bir eylem planı hazırlamayı ima ettiklerini belirttiler. Digital Şekel’in (CBCD) mevcut para sistemi üzerinde büyük etkisi olabileceği için olası durumun faydalarını ve risklerini İsrail’in iyi değerlendirmesi gerekecektir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.