Myanmar Ulusal Birlik Hükümeti (NUG)   uSDT’yi Resmi Para Birimi İlan Etti!

Myanmar ordusu, 2020 yılında gerçekleşen seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle 1 Şubat 2021’de yönetimine el koymuştu. Ardından ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına alıp ülkede 1 yıllık OHAL başlatmıştı. Şimdi de Myanmar devrik hükümetinden benzeri görülmemiş bir ekonomik hamle geldi. Resmi para birimi olarak stablecoin olan Tether’i (USDT) tanıdığını duyurarak herkesi şaşırtmayı başardı. Hükümetin Maliye bakanı Tin Tun Naing bu hamle ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

USDT ihtiyaç duyulan ticaretler için hem ödeme kolaylığı hem de hız açısından büyük verimlilik sağlayacaktır. Bu sebeple resmi para birimimiz olarak USDT’yi kabul ettik.

Devrik Hükümetin USDT’yi Benimsemesi Stratejik Bir Hamle mi?

Bilindiği üzere geçen yıl mayıs ayında Myanmar merkez bankası tarafından kripto para kullanımı yasaklanmıştı. Şimdi ise devrik hükümetin kripto para birimini benimsemesi ve bu dijital varlıkların sadece finansal piyasaları nasıl değiştirdiğinle kalmayıp aynı zamanda siyasi araçlar olarak da hizmet ettiğini gösterir nitelikte.

Fransız Senatosu ve Avrupa Parlamentosu Ekim 2021’de Ulusal Birlik Hükümeti’ni (NUG), Myanmar’ın resmi hükümeti olarak kabul ettiler. Ancak Amerikadan henüz bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Avrupa Birliği tarafından ülkenin tek meşru temsilcisi olarak tanınan Ulusal Birlik Hükümeti (NUG), askeri rejime karşı gelmek için çözümü kripto parada buldular. Devrik hükümet USDT’yi benimsemesiyle şimdiden 1 milyar ABD doları tutarında fon toplamayı başardı. Devrik hükümetin bu fonları mevcut askeri rejime karşı kullanacağı düşünülmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.