NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, birbirinden benzersiz dijital varlıkların, blok zincirler (blockchain) tarafından onaylandığı ve depolandığı veri birimidir. NFT’ler sanat, müzik, oyun öğeleri ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital varlıklardır.

NFT’leri diğer tokenlerden ayıran ve özel yapan en önemli özellik ise, koleksiyonluk olmaları, hiçbir benzerinin olmaması ve başka bir token ile asla takas edilememesidir. Fiziksel paralar ve kripto para birimleri değişebilirdir, yani birbirleriyle takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittirler bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin(BTC) her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir.
Kısacası NFT’ler kopyalanamaz orjinallikte dijital varlıklardır, bu yüzden NFT’lerde dolandırıcılık ihtimali de yoktur, aynı zamanda NFT’lere sahiplik sağlanabilir yani mülkiyet hakları vardır ve devredilebilirler.

NFT STANDARTLARI

Spesifik olarak, NFT’ler Ethereum blok zincirinde tutulur, ancak diğer blok zincirleri de NFT’leri destekler. NFT’ler Ethereum ağında ERC-721 ve ERC-1155 gibi standartlara sahiptir. ERC-721 genellikle koleksiyon olarak kullanılır. ERC-721 “token”ları, ERC-20 “tokenlar”ından kripto para olarak kullanılamaması ve değiştirilemez olmasıyla ayrılır. ERC-1155 (multiple token standardı) ise oyun dünyası için oluşturulmuştur. ERC-1155, tek bir akıllı sözleşmede değiştirilebilir ve değiştirilemez sonsuz sayıda tokenların işlem görmesini sağlar.

NFT’ler benzersiz ve ilgi çekici özellikleri nedeniyle, yakın geleceğin çok daha tercih edilir yatırım araçları haline gelebilir. Siz NFT ‘ler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

2 thoughts on “NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.