NFT Pazarları Adobe ile Ortaklık Kurmaya Başladı!

Birçok değiştirilemez token (NFT) pazarı, dijital koleksiyoncuların yazılım devi Adobe ile ortaklık kurmasına olanak sağlıyor. Bu ortaklık sayesinde NFT üreticisinin cüzdan adresini temel alarak sanat eserlerin tanımlanması sağlanıyor.

Adobe’un Salı günü yaptığı açıklamada, dijital içeriklerin gerçekliğini kontrol etmek için OpenSea, KnownOrigin ve SuperRare gibi büyük NFT pazarlarıyla ortaklık kuracağını duyurdu. Adobe’un İçerik Kimlik Bilgileri özelliği pazarda listelenen tokenların meta verilerine NFT oluşturucusunun cüzdan adresini ve sosyal medya bilgilerini ekleyebilir.

OpenSea sözcüsü konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu:

Bu ortaklıkla dijital ürünlerin internete nasıl aktarıldığını yeniden planlayacağız. Ayrıca kullanıcıları daha fazla araçla güçlendirmemizi sağlayacak. Adobe ve büyüyen NFT topluluğundaki pazar liderleriyle birlikte çalışarak metaverse evreninde güven ve şeffaflığı arttıracak özellikler sunacağız.

Bu özellikle NFT içerik oluşturucuları, çevrim içi kimlikleri veya gerçek sosyal medya profilleriyle bağlantılı kripto para adreslerini gösterebilir. Ya da takma ad kullanabilirler. Adobe’un dijital doğrulama sistemini kullanan Rarible bu özellik hakkında şunları söyledi:

Doğrulanabilir gerçek içeriklerin NFT’lere eklenmesi yanlış bilgilerle mücadelede yardımcı olacaktır.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, birbirinden benzersiz dijital varlıkların, blok zincirler (blockchain) tarafından onaylandığı ve depolandığı veri birimidir. NFT’ler sanat, müzik, oyun öğeleri ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital varlıklardır.

NFT’ler kopyalanamaz orijinallikte dijital varlıklardır, bu yüzden NFT’lerde dolandırıcılık ihtimali de yoktur, aynı zamanda NFT’lere sahiplik sağlanabilir yani mülkiyet hakları vardır ve devredilebilirler.

OpenSea Nedir?

OpenSea, koleksiyonlar, oyun öğeleri, dijital sanat ve Ethereum blockchain ağı üzerinde desteklenen dijital varlıklar için bir pazar alanıdır. OpenSea platformunda alım-satımı yapılan token’ler, Ethereum’un ERC-721 standardı ile oluşturulan NFT’lerdir. OpenSea ayrıca merkeziyetsiz bir pazar alanıdır. OpenSea’de alım-satım, akıllı bir sözleşmeyle gerçekleşir, yani hiçbir merkezi otorite eşyalarınız üzerinde hak iddia edemez. OpenSea NFT Aggregator hizmeti sunan ve bu alanda en popüler olan web 3.0 altyapısında bir hizmettir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.