Nijerya E-Naira’sının Bugün Piyasaya Çıkması Bekleniyor

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 25 Ekim 2021 tarihinde resmi olarak piyasaya sürecek.

Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN) yaptığı açıklamaya göre, e-Naira Buhari’nin resmi ofisindeki tanıtımıyla piyasaya sürülecek. Normalde bu ayın daha erken tarihlerinde çıkması beklenen e-Naira bilinmeyen sebeplerden ötürü 25 Ekim’e ertelenmişti. CBN’nin yaptığı açıklamayla e-Naira projesi için her şey hazır.

Nijerya Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

CBDC’yi tasarlarken hissedarlar, kıdemli bankacı topluluğu, fintech operatörleri, tüccarlar ve Nijeryalıların bir kısmının ortaklaşa kararlarına önem verildi. Dijital para birimi 25 Ekim 2021 Pazartesi günü piyasaya sürülecek.

CBN, e-Naira’yı herkesin kullanabileceğini ve para evrimde büyük bir yer aldığını belirtti. Ayrıca CBDC’nin ülkede ilk defa kullanılacağı için çeşitli hatalar çıkabilir. Bu hataları hızlıca kontrol altına almak için merkez bankası özel bir altyapı oluşturmuştur.

Merkez bankası kırsal alanlarda banka hesabı olmayan veya ATM’lere ulaşımda zorluk çek kişiler için dijital paranın faydalı olacağını düşünüyor.

CBN, e-Naira’nın tasarım ilkelerini içeren belgeyi ve Nijerya dijital para birimlerinden beklentilerini bankanın internet sayfasında paylaştı.

CBN’ye göre, e-Naira’yı zamanında yetiştirmeye çalışmaktansa, yoğunluğu dijital parayı tasarlamakta kullandılar. Ayrıca potansiyel kullanıcılar dijital paranın neler yapabileceği, riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusunda eğitmek için çok zaman harcadıklarını dile getirdiler.

Merkez bankası, Nijeryalı çevrimdışı kullanıcılarında e-Naira’ya ulaşabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyledi. Bu hazırlıklardan sonra artık piyasa sürmek için bir sıkıntı görmediklerini açıkladılar.

Nijerya Merkez Bankası Daha Önce CBDC’nin Çıkısını Ertelemişti

Daha önce Nijerya Merkez Bankası ülkenin bağımsızlık gününe denk geliyor diye e-Naira’nın çıkışını ertelemişti. Ancak ülke içinde Nijeryalı bir bankanın buna sebep olduğu haberleri vardı. İddialara göre her bankanın CBDC’ye hazır olmadığını ve bu konuda ülke içinde bazı sıkıntılar çıktığı söyleniyordu.

Ertelenmenin asıl nedeni ise internet sitesine giden trafikteki sürekli artış olmuştu. Yayımlanan rapora göre trafikteki bu artış Nijerya Merkez Bankası’nın e-naira’yı kullanıma sunmadan önce ‘dijital para birimine güç veren sistemin yeniden değerlendirilmesi’ gerektiğine ikna etmiş olmuştu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.