Nijerya Merkez Bankası Müdürü CBDC’nin Birkaç Güne Çıkacağını Duyurdu!

Nijerya Merkez Bankası (CBN) Müdürü Godwin Emefiele, ülkenin dijital para biriminin birkaç güne çıkacağını onayladı. Müdür Godwin’e göre e-naira olarak adlandırılacak dijital para birimi Afrika’da bir ilk olacak.

Godwin’in birkaç günlük yorumu CBN’nin e-naira dijital parası biriminin çıkış tarihinin tam belli olmadığını gösteriyor. 07.10.2021 perşembe günü yapılan açıklamada Godwin e-naira dijital para birimi hakkında ‘Nijerya’yı Afrika’da ulusal para biriminin dijitalleştirilmesini benimseyen ilk ülkelerden biri haline getirecek’ yorumunda bulundu.

Daha önce Nijerya Merkez Bankası e-naira’nın çıkışını ertelemişti. Bunun sebebi olarak, ülkenin bağımsızlık günü kutlamalarıyla aynı zamana denk geldiğini bildirmişti. Ancak bazı dedikodular ertelemenin sebebi olarak Nijeryalı bir banka tarafından merkez bankasına karşı getirilen yasal bir meydan okuma olarak görülüyor. İddialara göre her bankanın CBDC’ye hazır olmadığını ve bu konuda ülke içinde bazı sıkıntılar çıktığı söyleniyor.

Bu dedikodular üzerine Nijeryalı bir mahkeme Nijerya Merkez Bankası lehine karar vererek CBDC’nin yolunu açtı. Böylelikle Afrika’daki ilklerden biri olarak dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin önünde engel kalmadı.

Merkez bankasına göre, dijital para birimi piyasaya sürüldüğünde, finansal katılımı hızlandırması, daha ucuz ve daha hızlı havale işlemlerinin sağlanması bekleniyor. Ayrıca CBDC’nin piyasaya sürülmesi, merkez bankasının para sistemi üzerinde kontrolü elinde tutmasını da sağlayacak.

27 Eylül’de Nijerya e-naira’sı için resmi internet sitesinde Android Google Play ve iOS cihazları için Apple App Store’dan indirilebilir e-naira cüzdanı uygulamaları olduğu yazıyor.

Nijerya E-naira’sının Ertelenmesinin Arkasındaki Sebep Neydi?

E-naira dijital para biriminin ertelenme sebebini merkez bankası Nijerya’nın bağımsızlık gününe denk gelmesi olarak açıkladı. Dedikodular ise bankaların hazır olmadığı ve bu yüzden merkez bankasına dava açtığı yönündeydi.

Ertelenmenin asıl nedeni ise internet sitesine giden trafikteki sürekli artış oldu. Yayımlanan rapora göre trafikteki bu artış Nijerya Merkez Bankası’nın e-naira’yı kullanıma sunmadan önce ‘dijital para birimine güç veren sistemin yeniden değerlendirilmesi’ gerektiğine ikna etmiş oldu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.