Numbers Protocol (NUM) Nedir?

İnternette çokça aranmaya başlayan “Numbers Protocol (NUM) nedir?” sorusuna yanıt aradık.

Web 3.0 teknolojisi ile yola çıkan Numbers Protocol, merkeziyetsiz bir fotoğraf ve video ağının zeminini hazırlıyor. NUM ise, Numbers Protocol’de çalışan yerel token olarak karşımıza çıkıyor.

NUM, merkeziyetsiz bir sistemde kayıt altına alınan fotoğrafların ve videoların doğru bir bütünlük içerisinde arşivlenmesine ve doğrulanmasına yardımcı oluyor. Numbers Protocol ağına kayıtlı fotoğraf ve videoların bundan böyle ilk oluşturucuları, nerelerde hangi amaçlarla ve ne zaman kullanıldığı, meşruiyetleri ve güvenilirlikleri blockchain teknolojisi ile sorgulanabilecek.

Borsa Listelenmesi

11 Kasım 2021 tarihinde Coinmarketcap üzerinde listelenen NUM, 67 cent olan değerini bugün (21.11.2021) 1.34 dolar olarak karşımıza çıkarıyor.

Resmi websiteleri ve twitter hesaplarından 18 Kasım 2021 tarihinde yaptıkları şok açıklama ile aynı anda 4 kripto para borsasında listeleneceğini duyuran Numbers Protocol, yatırımcıların dikkatini bir anda üzerine çekti. Listelendiği borsalar ise şu şekilde: gateio, kucoin, uniswap, pancakeswap.

Bu çok önemli 4 borsada listelenme haberi ile yatırımcıların ilgisini çeken NUM, son 24 saatte %448’lik bir işlem hacimi artışı ile göz dolduruyor.

Apple Store ve Google Play Store‘da da yer alan Numbers Protocol, çok hızlı bir ivmelenme yapacağa benziyor. Yatırımcılar son bir gün içerisinde NUM’daki %100’e yaklaşan değer kazanmaya rağmen, listelenen tokeni satın almaya devam ediyor.

Dijital Medya’daki Sorunlar

Bilindiği gibi dijital medya insanlar arasında çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen bilgi kirliliği de oldukça büyük. Her gün milyonlarca fotoğraf ve video çalınarak başka ortamlarda kullanılıyor. Bu içeriklerin hangi merkezlerden ne zaman çıktığı konusunda bilgi edinmek ise neredeyse imkansız. Bu noktada Numbers Protocol devreye girerek buna köklü bir çözüm geliştirmek için yola çıktı. Kendi websitelerinde de bu problem ile ilgili açıklama yapan ekip, her bir günde 2.5 milyon lisanssız içeriğin çalındığını ve bunun toplam ekonomik hasarının 600 milyar dolar değerinde olduğunu vurguluyor.

Merkeziyetsiz bir fotoğraf ağı kuruyoruz, bunda Web 3.0 teknolojisi kullanıyoruz. Bundan böyle fotoğraflar ve videolar izlenebilir, güvenilir ve Numbers ağı içerisinde eşsiz olacaklar.

image 3
Numbers Protocol (NUM) Nedir? 3

Numbers Protocol Teknolojisi

Capture App adındaki uygulama ile markette hali hazırda hizmet veren şirket, kullanıcılara çeşitli imkanlar sunuyor.

Asset Wallet: Numbers Protocol cüzdanınız ile çektiğiniz fotoğraflarınızın sahibi ve takipçisi olabileceksiniz.

Blockchain Camera: Bundan böyle telefonunuzdaki kamera, blockchain teknolojisinin bir parçası olarak çalışacak.

One-of-a-kind Status: Size ait olan her çekim, izlenebilir ve türünün tek örneği olacak.

Network Ecosystem: Numbers Protocol ekosisteminde fotoğraf ve videolarınızı insanlarla paylaşabilecek, satabilecek ve satın alabileceksiniz.

NFT: Bir tık ile size ait içerikleri NFT’ye çevirmeniz artık mümkün.

Yatırımcılar

4 adet borsada aynı anda listelenen ve büyük ilgi gören Numbers Protocol (NUM), websitesinde yatırımcılarını da açıkladı. Yatırımcılar arasında en ilgi çeken isim ise, Binance.

Henüz Binance borsasında listelenmemiş olan NUM’un, Binance’de listelenmesi ile çok daha fazla bir değerleme yakalaması söz konusu.

Gelişen blockchain ekosistemi ve her geçen gün piyasaya sürülen birbirinden değerli projeler insanların dikkatini bu yöne çekerken, NUM’un daha fazla neler yapabileceği ise merakla bekleniyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.