Oculus Açıkladı: Facebook, Meta ve Kripto Paralar

Bu hafta 28.10.2021 Perşembe günü, Facebook’un VR kulaklık şirketi Oculus‘un Baş Teknoloji Sorumlusu John Carmack bir konuşma yaptı. Facebook ve yeni Metaverse dünyalar hakkında yaptığı canlı açılış konuşmasında “Açık kripto varlık dünyasında tamamen olmamız pek mümkün değil” dedi.

Aynı günün daha erken saatlerinde Facebook, metaverse evren’de var olacaklarının sinyalini vererek şirket adını ‘Meta’ olarak değiştirdi. ‘Meta’ çatısı altında, Facebook ve Whatsapp gibi halihazırdaki mevcut hizmetler markalarını korurken, Facebook’un VR kulaklık şirketi Oculus, 2022’de yeniden markalaşacak.

Facebook açılış konuşmasında; NFT’lerin ve kripto paraların metaverse evren’de mutlaka yer alacaklarını ve birçok kripto varlık hayranının bu durumun ne kadar büyük olacağını merak etmesine yol açacağını söyledi.

Oculus‘un Baş Teknoloji Sorumlusu John Carmack ise kendi açılış konuşmasında; Meta’nın mutlaka kripto varlık işlemlerini kullanacağını, fakat tamamen açık kripto varlık dostu bir platform olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Herkes metaverse’de geçiminizi sağlayabilmeniz gerektiği konusunda hemfikir. Elbette ticaret bunun bir parçası olacak ama ben yetişkin eğlencesini platformun ne kadar açık olduğuna dair turnusol testi olarak kullanıyorum. Yetişkin eğlencesi varsa, ticaret açısından çok açık bir platformdur, muhtemelen orada olmayacağız. Tamamen açık kripto varlık dünyasında olmamız pek mümkün değil. İçimdeki özgürlükçü, durdurulamaz küresel nakit işlemleri fikrini seviyor, ancak her sabah zaman çizelgemden temizlemem gereken dolandırıcılık ve spam bataklığının da farkındayım.

John Carmack

Metaverse Evren ve Kripto Varlıklar

Metaverse; bugün kullandığımız düz uygulamaların ve web sitelerinin yerine daha sürükleyici sanal gerçeklik ortamlarının alacağı internetin gelecekteki olası bir evrimini tanımlamak için birçok kişinin kullandığı terimdir. Metaverse, kripto varlık meraklısı geliştiricilerin, bu yazın başlarında ilk sanal müzik festivaline ev sahipliği yapan Decentraland gibi tarayıcı tabanlı kripto varlık destekli oyunlar aracılığıyla kısmen oluşturmuş olduğu bir şey.

Aslında Facebook, metaverse’i bir tür katil uygulama olarak öngörüyor, fakat parametrelerinin tam olarak tanımlanması güç, çünkü hiçbir şey olmayacak. Bunun aksine birlikte çalışabilir varlıkların katıldığı bir açık dünyalar koleksiyonu olacak.

Peki NFT’ler Metaverse Evren’in Neresinde?

28.10.2021 Perşembe günü açılış konuşmasında Facebook, kullanıcıların dijital varlıklarını birkaç farklı sanal gerçeklik ortamında emrinde olacakları birkaç örnek senaryo verdi. Buna göre teorik olarak, bir 3D NFT avatarı satın aldıysanız, sanal olarak donanımlı benliğinizi onunla çeşitli farklı VR alanlarına yerleştirebileceksiniz. Sosyal alanlar, konserler ya da konferanslar ve hatta alışveriş ortamlarında NFT avatarınızı kullanabilirsiniz.

2021 Ekim ayında Facebook, yeni dijital kripto varlık cüzdanı Novi’yi ABD ve Guatemala’da denemeye başlamıştı. Yapılan bir basın açıklamasına göre, şirket; test uygulamasında Diem’i kullanmamasına rağmen, pro sürümde Diem’i kullanmayı düşünüyor. Diem bildiğiniz gibi Facebook’un dolara sabitlenmiş stablecoini ve yerel tokenidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.