OkCoin: Regülasyon, Kitlesel Bitcoin Kabulünün Anahtarı!

Kripto para borsası OkCoin, Çin’in kripto para madenciliği üzerindeki baskılarının ortasında 2017 yılında Huobi ile birlikte faaliyetlerini Çin dışına taşıdı ve yuanı desteklemeye son verdi.

Çin, aradan dört yıl geçtikten sonra son günlerde kripto para madenciliği ve işlemleri yasağını tekrar yineledi. Bu arada temmuz 2021’de, OkCoin’in ana şirketi OK Group, Pekin’deki varlığını resmen feshetmişti. Ancak OkCoin CEO’su Hong Fang, Çin hükümetinin devam eden baskılarını tuhaf karşılamadığını ve kripto para endüstrisinin regüle edilmesini hoşnutlukla karşıladığını söyledi.

OkCoin CEO’su Hong Fang, geçen hafta New York’taki Messari Mainnet konferansında bir röportajında;

Büyük ülkelerin bu alanda daha tutucu olmaları ve El Salvador ve Latin Amerika’daki diğer ülkeler gibi daha küçük ülkelerin proaktif olmaları şaşırtıcı değil. Çin’in son kamuoyu açıklamasından iki gün önce Bitcoin düştü. Daha fazla odaklanmamız gereken şey faaliyet gösterdiğimiz düzenlemelere uyumlu olmaktır.

Hong Fang

Yeni SEC başkanı Gary Gensler‘in son zamanlardaki düşüş yorumları kripto para yatırımcılarını ve girişimcilerini korkutsa da, Fang, sektörün olgunlaşması için düzenlemelerin gerekli olduğuna inanıyor.

Düzenlemelerin kripto paranın daha fazla benimsenmesi için önemli ve kritik olduğunu düşünüyorum.

Hong Fang

Yükselen Kripto Para Endüstrisini Düzenlemek


Fang, kripto para endüstrisinin hızlı hareket etmesi söz konusu ise, sektördeki eğrilerin önünde durma mücadelesi gösteren düzenleyicilere sempati duyduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca “ABD’deki düzenleyici çerçeve, olmasını istediğimiz kadar net değil, bu da bizim gibi oyuncular için operasyonel maliyetleri ve uyumluluk maliyetlerini kesinlikle artırıyor.” dedi.

Fang’ın belirttiği gibi, kripto para endüstrisindeki büyük isimler, kripto parada görmeyi bekledikleri düzenleyici standartlar konusunda yeterince net olmadıkları için düzenleyicilere ateş açtılar. Hong Fang sözlerine şöyle devam etti:

Kripto paranın kendi içinde bir taban topluluk hareketi olduğuna ve bunu beslemenin en iyi yolunun da yine tabandan ve topluluk odaklı bir şey bulmak olduğuna kesin olarak inanıyorum. Bu da bana göre eyalet ve belediye düzenleyicilerinin ve politika yapıcıların ileriye dönük daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor. Bu süreçte her ne kadar o operasyonel acıyı hissetsek bile sektördeki itme ve çekme aslında sağlıklı görünüyor.

Hong Fang

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçtiğimiz ay düzenleyici kurumun şu anda terk edilen Lend ürünü üzerinden borsayı dava etmekle tehdit etmesinin ardından Twitter’da SEC’e çağrıda bulundu.

Yasalara uymaya kararlıyız. Bazen kanun belirsizdir. Bu nedenle, SEC rehberlik yayınlamak isterse, bunu takip etmekten de mutluluk duyarız (bu arada, bunu endüstride eşit olarak uygularsanız güzel olur)

Brian Armstrong / Tweet

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.