Online Oyun Sektöründe NFT Yoğunluğu Yaşanıyor

Türkçeye “nitelikli fikri tapu” ismi ile giriş yapan nft piyasası, son yılların en düşük hacmine geriledi. Bu durumun birden fazla nedeni olmakla birlikte yapılan araştırmalarda önümüzdeki dönemlerde NFT’lerin büyük bir çoğunluğunu online oyun sektöründe göreceğimizi öngörebiliyoruz.

Online Oyun Sektöründe NFT Rüzgârı

Mantık olarak takas edilemeyen jeton olarak da adlandırılan nftler. Farklı resim, ses kaydı yada dijital dosyaların sanal olarak tescillenmesi anlamına gelmektedir. Oyun geliştiricileri son dönemlerde yarattıkları nftleri oyun içi borsasına dağıtmaktadır. Bu dağıtım sonunda, çoğunlukla nftler oyunun dinamiklerine göre değerlendirilmektedir. Genellikle bu işlemlerde;

  • Karakter
  • Donanım
  • Silah
  • Arsa
  • Özellik
  • Ya da bunların hepsinin paket olarak bulunduğu dağıtımlar yapılmaktadır.

 

NFT sektörü ilk olarak ön plana çıktığında kişiler kendi sanat eserlerini nft haline getirerek satışa sunuyorlardı. Bu iş için seriler ortaya çıkarılmış ve sonraki süreç içerisinde tüm bu seriler de toplu olarak satışa sunulmuştur.

Hatta yerli sanatçılar tarafından 1 milyon yeni nft içeren setlerin bile satıldığını görmek mümkün oluyordu. Yalnız bir nftnin gerçek anlamda ismine uygun olması için aşağıdaki şartları tam olarak karşılaması gerekmektedir.

Öncelikle sanatçının, ortaya çıkardığı dijital eserin gerçek dünyadaki versiyonunun tamamen kullanımdan kaldırılması gerekir. Yada ses dosyası gibi bir dosya nft haline getirilmişse sanal alemde benzer şekilde kullanılmaması gerekir. Aynı nft daha sonraki süreç içerisinde tekrar üretilip, bölünemeyeceği için sonsuza kadar o kişiye uygun olarak kalır.

mobile phone 5922635 640

Hangi Oyunlar NFT İle İlişkili

Şu an için Nft kullanarak oynayacağınız oyun sayısı bir hayli kısıtlı. Adet bakımından sayısı çok fazla olabilir ama süreklilik ve kullanıcı sayısı göz önüne alındığında bu rakamın bir hayli az olduğunu söyleyebiliriz. Son dönemlerde yıldızı parlayan Blockchainrpg – Alien Worlds ve Farm World oyunları ön plana çıkıyor.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, nftlerin oyun üreticileri tarafından oluşturulmasıdır. Bazen enflasyon oluşması durumunda benzer kodlara sahip yeni item veya nftler piyasaya sürülebilir. Bu oyunların en büyük farkı ise oyunda kazandığınız nftleri oyun ile ilişkili farklı borsalarda da satabiliyor olmanızdır. Aşağıda kullanım sayısına göre bazı nft ilişkili serilerin listesine yer verilmiştir:

Diggers World, diggersworld, Blockchain Brawlers, bcbrawlers, DC x Funko Series 1, dc.funko, Alien Worlds, alien.worlds, Retro Comics Series 1, rcomic.funko, Taco Racers, tacoracersio, Million on Mars, onmars, Hot Wheels NFT Garage, hotwheels, onlyrockets, onlyrockets1, Castles NFT Game, castlesnftgo, ntoons.funko, Farmers World, farmersworld, Kingdom Clash, kingdomclash, scooby.funko, Colonize Mars, colonizemars, Medium Rare Potato, mrpotatogame, Dungeon Items, dungeonitems, DeepMine, deepminegame, Garbage Pail Kids, gpk.topps

Bu İşin Sonu Nereye Gidiyor

Uzmanların görüşlerine göz attığımız da şu sonucun ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. NFT kullanımı şu an için browser tabanlı oyunlarda bir geçiş süresi yaşıyor. Bunun bir sonraki aşamasını Metaverse üzerinde görmemiz mümkün olacağa benziyor. Yani kullandığımız sanat eserleri fotoğraflar ve benzeri birimleri metaverse evrenleri üzerinde kendi yaşam alanlarımızda kullanabileceğiz yada avatarlarımız üzerinde taşıyabileceğiz.

Giderek dijitalleşen dünya için bu durumun şimdilik sürpriz olmadığının da altını çizmek yanlış olmayacaktır. Tabii ki birden fazla metaverse evreni olduğu düşünülürse diğer evrenler arasında da nftlerin taşınıp taşınmayacağı yada aynı anda iki evrende birden kullanılıp kullanılmayacağı ise şimdilik soru işareti olarak varlığını korumaya devam ediyor.

Tüm bu soru işaretlerinin gideceği yeri hep birlikte bekleyip göreceğiz. Şimdilik satış rakamlarında düşüş olsa da orta – uzun vadede NFT’lerin daha fazla hayatımızın içine girip orada kalacağından eminiz.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.