OpenSea’de NFT Hacmi Yüzde 50 Düştü

NFT satış hacmi Ağustos ayındaki rekor kıran yükselişten sonra bu hafta %50 düşüşe geçti. Ağustos ayında sektörün 4 milyar doları aşan rekoru sonrası normalleşmeye başladı.

NFT pazarı da kripto paralar gibi geçen hafta ki düşüşten nasibini aldı. Platformlar, koleksiyonlar ve taban fiyatlarının hepsi düzeltemeye uğradı. DappRadar’ın verilerine göre, geçtiğimiz 7 günde OpenSea’deki satış hacmi önceki haftaya oranla %50 düşüş gösterdi. Sayılar olarak göstermek gerekirse156.811 kullanıcıyla 792.23 milyon dolara düştü.

Kısa vadeli düzeltmelere rağmen, OpenSea en yakın rakiplerinin hala önünde duruyor. Yakın rakiplerinden Axie Infinity’in 158.24 milyon dolar ve CryptoPunks’ın 45.92 milyon dolarlık satış hacmi bulunuyor.

Bu düşüşün çarpıtıcı olmasını engellemek için aynı verileri kullanarak ve süreyi 30 günlük periyoda çıkararak tekrardan incelemek gerekir. Bu periyodda OpenSea’nin pozitif bir hacimle (%336.94) uzun vadeli bir düşüş göstermediğini adil bir şekilde değerlendirebiliriz.

Bu Hafta OpenSea Sorunlar Yaşamıştı

Bu hafta OpenSea‘de yaşanan bazı aksilikler sonucu 42 NFT yok olmuştu. Çoğunluğu ERC721 transferlerinden kaynaklanan sorunda bazı ERC-1155 transferlerinde de arıza olmuştu. 42 NFT’nin 100 milyon dolar karşılığının mağdur kullanıcılara dağıtıldığı bildirilmişti.

Eleman açığı yaşayan OpenSea, Twitter’da bu platformda 37 çalışanın olduğunu ve daha fazla elemana ihtiyaçları olduğunu yazmıştı. OpenSea platformunun Ürün Müdürü Nate Chastain’de Twitter’da yaptığı paylaşımda işe alınan personeli biri önermişse o kişiye 1 ETH’lik ödül vereceğini duyurmuştu.

Chastain ayrıca şu açıklamaları yaptı.

Tüm NFT hacminin %98’ini yöneten 37 kişiyiz. Şirketin acil olarak insan gücüne ihtiyaç duyduğu aşikar.

OpenSea Nedir?

OpenSea, koleksiyonlar, oyun öğeleri, dijital sanat ve Ethereum blockchain ağı üzerinde desteklenen dijital varlıklar için bir pazar alanıdır. OpenSea platformunda alım-satımı yapılan token’ler, Ethereum’un ERC-721 standardı ile oluşturulan NFT’lerdir. OpenSea ayrıca merkeziyetsiz bir pazar alanıdır. OpenSea’de alım-satım, akıllı bir sözleşmeyle gerçekleşir, yani hiçbir merkezi otorite eşyalarınız üzerinde hak iddia edemez. OpenSea NFT Aggregator hizmeti sunan ve bu alanda en popüler olan web 3.0 altyapısında bir hizmettir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.