Poly Network Hackerı Fonları İade Etmeye Hazır

Dün Poly Network’de şu ana kadar yaşanan en büyük DeFi saldırısı gerçekleşmişti. Yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto varlığı ele geçiren saldırgan, bugün projeye yaklaşık 5 milyon dolar değerinde kripto parayı iade etti.

Bugün erken saatlerde Poly Network geliştiricileri, bilgisayar korsanına (bir Ethereum işlemine eklenmiş bir mesaj aracılığıyla) “bilinen Poly adresleri” adıyla çok imzalı bir adres hazırladıklarını söyledi. Ayrıca, bilgisayar korsanının parayı iade edebileceği üç cüzdan da listelediler.

Saldırgan, verilen adreslerden ikisine 2,1 milyon dolarlık kripto parayı iade etti. Polygon blok zincirindeki bir cüzdana toplam 1.010.100 USDC stablecoin gönderdi. Bir saat sonra da mevcut fiyatlarla yaklaşık 1,103 milyon dolar değerinde 23.88 BTCB (Binance Akıllı Zincir ağında çalışan Bitcoin fiyatına sabitlenmiş bir token) gönderdi. Daha sonra saldırgan, Poly Network tarafından sağlanan Ethereum cüzdanına (259 milyar Shiba Inu tokeni ve 616.000 Fei USD stablecoin) 2.65 milyon dolardan fazla para gönderdi.

Poly Network Saldırganı Neden Fonları İade Etti!

Saldırgan, geliştiricilere gönderdikleri Ethereum işlemindeki bir mesaj yoluyla. “Fonları iade etmeye hazır olduklarını” duyurdu. Kısa bir süre sonra, benzer bir yöntemle güvenli multisig (çoklu imza işlemi) cüzdanına ihtiyacı olduğunu belirtti. Poly Network geliştiricileri, saldırgana çalınan fonları iade etmesi için üç adres yayınladılar. Özellikle siber güvenlik şirketi Slowmist, bilgisayar korsanının IP ve e-posta adreslerini dün tespit ettiğini iddia etti. Şirket, dün Weibo’daki bir gönderide, “SlowMist güvenlik ekibi, zincir içi ve zincir dışı izleme yoluyla saldırganın posta kutusunu, IP’sini ve cihaz parmak izlerini keşfetti ve Poly Network saldırganıyla ilgili olası kimlik ipuçlarını izliyor” dedi.

Daha önce Poly Network geliştiricileri, saldırgana “DeFi tarihinin en büyük saldırısını” gerçekleştirdiğini ve bu nedenle “her ülkenin bunu büyük bir ekonomik suç olarak göreceğini ve takip edileceğini” söylemişti. Bu, fonları iade etmesinin başlıca nedeni olabilir. Yine de, çalınan toplam 600 milyon doların iade edilen 5 milyon doları çok küçük.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.