Polygon, DeFi’yi Nasıl Güçlendirmeye Çalışacak?

Ethereum ölçeklendirme platformu olan Polygon, son zamanlarda DeFi platformlarına yönelik saldırıların artması nedeniyle yeni önlemler almaya karar verdi. Polygon önlem paketi olarak, 2 milyon dolarlık hata ödül programını açıkladı.

Bir basın açıklamasına göre, Polygon bu yol ile potansiyel güvenlik açıklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. 10 Ağustos 2021’de gerçekleşen saldırı ile DeFi ekosistemi Polygon, farklı platformlarda 600 milyon dolardan fazla kaybetmişti ve tarihin en büyük hacklerinden biri yaşandı. Polygon saldırı sonrasında 85 milyon dolarlık bir zarar kaydederken, Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) blok zincirleri, tahmini olarak toplamda 500 milyon dolarlık zarar kaybı kaydettiler.

Hacker, Poly Network’ü sömürmek için, blockchain’de O3 Swap adlı bir agnostik ticaret havuzuna odaklandı. Bu saldırıyı gerçekleştiren saldırgan, ironik olarak projelerden daha fazla güvenlik önlemi ve şeffaflık istedi.

Polygon Network ödül programı, 20 Eylül 2021’den itibaren hata ödül platformu Immunefi‘de yayında. DeFi ve akıllı sözleşme güvenliğine odaklanan platform, programa “güvenlik araştırmacılarına açık davet” olarak ev sahipliği yapacak.

Bu programla, Polygon’daki akıllı sözleşmeler ve dApps ekosistemindeki potansiyel güvenlik açıklarının bulunması ve düzeltilmesi umuluyor. Bu şekilde platform, kullanıcılarına fonları için daha fazla güvenlik ve koruma sunmayı amaçlıyor.

Hata ödül programıyla beyaz şapkalı hackerlar, bulguları ve keşfedilen potansiyel güvenlik açıklarının ciddiyeti ile ilgili olarak ödüllendirilecekler. Ödüller, düşük seviyeli tehditler için 1.000 ABD doları, sürüm açıklığa kavuşturuldu ve kritik tehditler için 2.000.000 ABD doları arasında değişecektir.

Bununla beraber, beyaz şapkalı hackerlar bir dApp’de güvenlik açığı yakalarsa, 2.500 ila 15.000 ABD doları arasında değişen ödüller alabilir. Ödül programı için ödemeler ise; Polygon (MATIC), Ethereum (ETH) veya bir stablecoin ile yapılacaktır.

Polygon Ödül Programı Nasıl Çalışacak?


Polygon, Immunefı Güvenlik Açığı Sınıflandırma Sisteminden yararlanacak. Bu sistem, ekibin ağın potansiyel güvenlik açığına göre bir tehdit sınıflandırma sistemine sahip olmasını sağlayacak.

Bir ödüle hak kazanabilmek için beyaz şapkalı hackerlar, bulguları hakkında belirli ayrıntıları içermesi gereken bir rapor sunmalıdır. Polygon ekibinin potansiyel tehdidi ve ekran görüntüleri ve günlükler gibi diğer kanıtları yeniden oluşturabilmesi için raporların adım adım bir kılavuzu olmalıdır.

Ayrıca araştırma firması Messari’den elde edilen verilere göre, 2019’dan bu yana DeFi saldırılarında 284 milyon doların üzerinde yüklü bir kayıp olduğu iddia ediliyor. Bu nedenle, sektörün güvenliğinde bir iyileşme son derece önemli bir konu haline geldi.

Polygon MATIC MATICUSDT 1
Polygon, DeFi'yi Nasıl Güçlendirmeye Çalışacak? 3

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.