PolyNetwork Saldırıya Uğradı! Zarar 600 Milyon Dolar!

Tüm zamanların en büyük DeFi saldırısı gerçekleşti. PolyNetwork merkeziyetsiz finans platformuna saldıran siber suçlular yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto para çaldılar. Bu rakam şu ana kadar gerçekleşen en büyük DeFi saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Platformun geliştiricileri, çok zincirli birlikte çalışabilirlik protokolü PolyNetwork‘ün bugün büyük bir saldırının kurbanı olduğunu ve bunun yaklaşık 600 milyon dolar değerinde çeşitli kripto para birimlerinin kaybına yol açtığını açıkladı.

Geliştiriciler resmi Twitter ve Telegram hesaplarında, “#PolyNetwork’ün @BinanceChain @ethereum ve @0xPolygon üzerinde saldırıya uğradığını duyurmaktan dolayı üzgünüz, Etkilenen blok zinciri ve kripto borsalarının madencilerini yukarıdaki adreslerden gelen tokenleri kara listeye almaya çağırıyoruz.” dedi.

Son gelen bilgilere göre; şu anda saldırganlara ait olduğu iddia edilen üç adres var: Ethereum (şu anda 264,8 milyon dolar değerinde kripto para bulunduruyor), Binance Smart Chain (250,8 milyon dolar) ve Polygon (85 milyon dolar). Rakamlara bakılırsa bu saldırı şimdiye kadarki en büyük kripto para hackidir. Bir önceki rekor, Ocak 2018’de bilgisayar korsanlarına karşı yaklaşık 530 milyon dolar kaybeden Coincheck borsasındaydı.

Tether, Binance ve 03 Swap İşlemleri Askıya Aldı

İşin korkulan bir tarafı da, PolyNetwork bir birlikte çalışabilirlik protokolü olduğu için, PolyNetwork kullanan başka projelerin saldırıdan etkilenme olasılığıydı. PolyNetwork’ün web sitesinde, entegre olduğu düzinelerce başka kripto para projesi ve Blockchain bulunuyor. Ethereum ve Binance Smart Chain de Polygon tarafında aynı anda saldırıya uğradıklarını beyan ettiler.

Saldırıdan kısa bir süre sonra, kullanıcıların farklı blok zincirleri arasında token ticareti yapmasına izin veren PolyNetwork tabanlı çapraz zincir havuzu O3 Swap, zincirler arası işlevselliğini askıya aldı. Buna karşılık, Tether‘in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, bilgisayar korsanları tarafından çalınan 33 milyon dolarlık USDT ‘yi dondurduklarını açıkladı. Binance CEO’su CZ konuyla ilgili açıklamasında, Poly Network’e yapılan saldırının farkında olduklarını Binance Smart Chain’i ve Ethereum’u kimse kontrol etmediği için, ileriye dönük konularda yardım etmek için güvenlik uzmanlarıyla konuyu değerlendirdiklerini belirtti. Binance Ceo’su CZ ayrıca;

Hiçbir şeyin garantisi yoktur. Yapabildiğimizin en fazlasını yapacağız. Güvenli (*SAFU) kalın” dedi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.